BASIN-İŞ, AMCOR İZMİR’DE GREV İLANINI ASTI: “İSTEĞİMİZ SADECE YAŞANİBİLİR BİR ÜCRET. AMCOR İŞÇİSİ TEK YÜREK, TEK BİLEK”

Basın-İş, İzmir Çiğli’deki Organize Sanayi Bölgesi’nde ambalaj üretimi yapan Amcor Fabrikasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı aldı. Basın-İş Genel Başkanı Savaş Nigar, işçilerle birlikte "İstediğimiz sadece ve sadece yaşanabilir bir ücret. Bu ilandan sonra kapımız açık, diyaloga açığız. Taleplerimize kulak verin… Amcor işçisi tek yürek, tek bilek, tek vücut” açıklamasını yaptı, işçilerin "Sadaka değil, toplu sözleşme” sloganları eşliğinde grev kararını astı.

 

Basın-iş Sendikası, İzmir Çiğli’deki Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Amcor Fabrikası’nda yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı aldı. Arabulucu sürecinden de sonuç alınamayınca sendika, grev kararı aldı.

 

Alınan karar Amcor işçileri ile birlikte fabrikaya asıldı. Basın-İş Genel Başkanı Savaş Nigar, işçilerle birlikte şunları söyledi:

 

"Süreç anlaşmazlıkla sonuçlandı… Taleplerinizi toplu sözleşmeye tam anlamıyla yansıtmaya çalıştık. Sektör ortalamasını ve Türkiye gerçeklerini de dikkate aldık. Sadece yaşanabilir bir ücret istedik, çok fazla bir şey istemedik. Ama maalesef işveren, bu talebimize istediğimiz ölçüde bir karşılık vermedi. Biz de bugün burada bu grev ilanını asmak durumumda kaldık.

 

Bu sadece bir uyarı. Bundan sonraki süreçte yapacağımız ilan, grev uygulaması olacaktır. Bu grev uygulamasından sonra, artık hep birlikte burada, haklarımızı alabilmek için mücadelemizi kapının önünde yapmaya devam edeceğiz.

 

Tekrar, Basın-İş Sendikası ve Basın-İş Sendikası üyeleri olarak işverenimizi uyarıyoruz. Gelin, bugün asacağımız grev ilanından sonra Amcor işçilerinin, üyelerimizin seslerine kulak verin. Bizim istediğimiz sadece ve sadece yaşanabilir bir ücret. Bu ilandan sonra, kapımız açık, diyaloga açığız. Taleplerimize kulak verin… Amcor işçisi tek yürek, tek bilek, tek vücut bir şekilde bugün grev ilanını asıyor…”

 

Nigar, açıklamalarının ardından işçilerle birlikte, "Sadaka değil, toplu sözleşme” sloganları eşliğinde grev kararını astı.


 

 

Son 10 Grev ve Eylemler