35 GÜNDÜR GREV YAPAN PİLENPAK İŞÇİLERİ, BAYRAMI GREV ÇADIRINDA ÇOCUKLARIYLA KUTLADI: “KARARLIYIZ, ÇOCUKLARIMIZA ONURLU BİR GELECEK BIRAKACAĞIZ”

Sendikal özgürlükleri ve toplu iş sözleşmeli çalışma hakları için grevlerini 35 gündür sürdüren PilenPak işçilerinin çocukları bugün grev çadırlarındaki babalarını ziyaret etti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını, grev çadırında kutlayan çocuklarla birlikte açıklama yapan Basın-İş Genel Mali Sekreteri Yusuf Saadettin Yörükler, "Biz kararlıyız. Hiçbir engel, hiçbir bahane, hiçbir zorluk bizleri yıldıramayacak, vazgeçmeyeceğiz. Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız” dedi.

Manisa’da pek çok ulusal ve uluslararası patates cipsi ve çikolata markasının paketlerinin üretildiği PilenPak Ambalaj’da çalışan işçilerin grevi 35. gününde. PilenPak işçileri, bugün; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, fabrika önündeki grev çadırında çocuklarını ağırladı.

Çocuklar, hem sendikal özgürlük ve toplu iş sözleşmeli çalışma hakları için mücadele eden babalarına destek verdi; hem de bayramlarını kutladı.

Fabrika önünde, grevdeki işçiler ve çocukları ile birlikte açıklama yapan Basın-İş Genel Mali Sekreteri Yusuf Saadettin Yörükler, şunları söyledi:

"BAYRAMI GREV ÇADIRINDA KARŞILIYORUZ”

"Pilenpak Grevi’nde bugün 35. gün. Pilenpak işçileri 2 yılı aşkın bir süredir sendika ve toplu pazarlık hakkı için hukuki ve fiili mücadele veriyor. İşverenin her türlü hukuksuzluğuna, doğruluk ve dürüstlükle bağdaşmayan sendika düşmanı eylemlerine karşı yılmadan, yorulmadan direniyor. İşçi arkadaşlarımız 35. gündür, grev çadırından hukuk ve adalet çağrısı yapıyor, işvereni Anayasa ve yasalara uymaya, işçilerin iradesine saygı duymaya çağırıyor.

Aydınlık geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız başta olmak üzere tüm halkımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz. Pilenpak işçileri ve Basın-İş Sendikası olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı grev çadırında karşılıyoruz.

"GREVCİ İŞÇİLER ÇOCUKLARININ GELECEKLERİ İÇİN MÜCADELE EDİYOR”

Yurdun dört bir yanında ve Manisa’da çocuklar neşe içinde Ulu Önder Atatürk tarafından kendilerine armağan edilen bugünü kutluyor, eğleniyor. Ancak insan onuruna yaraşır çalışma koşulları için mücadele eden Pilenpak işçilerinin çocukları bu bayrama buruk bir şekilde giriyor. Onlar bu bayramı, Anayasal hakkını kullandığı için işten atılan babalarıyla birlikte grev çadırında karşılıyorlar. Grevci işçiler çocuklarının gelecekleri için mücadele ediyor, çocuklar anne ve babalarının insanca çalışma koşulları talep eden onurlu mücadelesine tanıklık ediyorlar. Bugün grev çadırımızda grevci işçilerimizin çocuklarıyla birlikte 23 Nisan kutlaması gerçekleştiriyoruz. Pilenpak grev çadırının bugün bayram alanı olması bizim açımızdan son derece anlamlıdır. Pilenpak işçilerinin 2 yılı aşkın süredir sürdürdüğü mücadele, çocuklarımızın aydınlık geleceği içindir. Çocuklarımızın neşesi, mutluluğu içindir.

Milli egemenliğin simgesi olan bu kutlu günde, Pilenpak Ambalaj işverenine bir kez daha işçilerin örgütlenme özgürlüğü ve toplu pazarlık haklarına saygı göstermesini ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve temel ulusal ve uluslararası çalışma standartlarına uyması çağrımızı yineliyoruz.

Bildiğiniz Pilenpak Ambalaj’da toplu sözleşme yapma yetkisini almış olmamıza ve bu durum mahkeme kararlarıyla kesinleşmiş olmasına rağmen, diyalog çağrılarımıza kulak tıkayan, yasal toplu sözleşme görüşmelerine katılmayan işveren, grevi kaçınılmaz kıldı. Üstelik sendikalaşma faaliyetlerinin başladığı günden bugüne, geçerli bir hukuki neden yokken sırf sendikaya üye oldukları için 149 üyemizi işten attı ya da istifaya zorladı. Ayrıca, toplu sözleşme yapılmasını engellemek amacıyla üyemiz işçileri zorla fason şirketlere geçirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişleri işyerinde yaptığı denetimlerde işverenin sendikal faaliyetleri engellemeye yönelik hareket ettiğini, sendika üyesi işçilere ayrımcı ve haksız uygulamalar yaptığını ve "toplu sözleşme yapılmasını engellemek için muvazaalı alt işveren uygulamasına” gittiğini tespit etti, işvereni idari para cezasına çarptırdı, hakkında soruşturma başlattı.

İlk günden beri işverenin işlemlerinin yasal olmadığını, suç işlediğini hep söyledik. Süreç bizim haklı olduğumuzu gösterdi, göstermeye de devam ediyor. Atılan işçilerle ilgili açtığımız işe iade ve sendikal tazminat davalarını kazandık/kazanıyoruz. Mahkemeler işe iade ve sendikal tazminata hükmetmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda kesinleşen tazminatları ödemeyen işverenin banka hesaplarına bloke (haciz) koydurduk. Bunu yaparken, işçi arkadaşlarımızın ücretlerinin ödenmesini bekleyerek, onların zarar görmemesi için özen gösterdik. Hesaplara bloke konulmasının ardından işveren işçilerin tazminatlarını ödemek zorunda kaldı.

"SABIRLIYIZ, YILMAYACAĞIZ”

İşyerinde kurulan alt işveren ilişkilerinin sahte olduğunu Bakanlık müfettişlerine tespit ettirdik. Ancak işveren hala yersiz itirazlarla süreci uzatmaya, işçilerin temel haklarını gasp etmeye çalışıyor. Geldiğimiz aşamada işverenin yersiz itirazlarla geçiş prosedürlerini uzattığı fason şirketlerde gösterilen üyelerimiz, başlattığımız greve katılamıyorlar. Ancak bu çabalar nafiledir. Muvazaalı alt işveren davasını da kazanacağımızdan eminiz. Çünkü yasanın, hukukun gereğini yapan biziz, Anayasaya ve yasalara uymayan, hukuku tanımayan ise Pilenpak Ambalaj işverenidir. Buradan bir kez daha ilan ediyoruz. Temel haklarımızı bürokrasiye, işçileri sermayeye kurban etmeyeceğiz. İnançlıyız, kararlıyız, sabırlıyız, yılmayacağız, biz kazanacağız: Pilenpak’a sendika girecek, Pilenpak işçisi kazanacak.

Hukuktan, adaletten kaçmanın kimseye faydası yok. Pilenpak Ambalaj’a bir kez daha sesleniyoruz: Manisalı işçilerin emeğiyle, alınteriyle işlerinizi ve servetinizi büyüttünüz. Buna rağmen işçilerinin haklarını vermek, seslerini duymak yerine yanlışta ısrar ediyorsunuz. Ürünlerini tedarik ettiğiniz Pepsico-Fritolay, Mars gibi uluslararası firmalarda çalışan işçiler sendikalarda örgütlü ve toplu sözleşme kapsamında çalışıyor. Peki ambalajlarını üreten Pilenpak İşçileri neden bu haklardan yararlanamıyor? Gelin yanlışta ısrar etmekten vazgeçin. İşçilerinizin sendika ve toplu sözleşme hakkına saygı duyun. Basın-İş’i işçilerin yasal temsilcisi olarak kabul edin ve görüşmelere başlayın.

Pilenpak işçileri ve işçilerin özgür iradeleri ile seçtikleri Basın-İş Sendikası olarak biz kararlıyız. Hiçbir engel, hiçbir bahane, hiçbir zorluk bizleri yıldıramayacak, vazgeçmeyeceğiz. Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız.”

Son 10 Grev ve Eylemler