MMG İşçileri: Biz Köle Değiliz!

Mayr Melnhof Graphia Tire'de çalışan üyelerimizin ve ailelerinin talebi üzerine, 16 Mart 2014 Pazar günü bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Sendikamız Uzmanı Fatih Aydemir ve Genel Başkan Danışmanı Yılmaz Yurteri katıldı. Toplantıda  üyelerimizin MMG'de yaşadıkları sorunlar, eylem ve protestolara neden ihtiyaç duydukları konuşuldu, ilerleyen süreçte yapılması gerekenler değerlendirildi.

Toplantı sonrasında üyelerimiz, alkış ve sloganlarla Ortapark'a kadar yürüdü ve hazırladıkları bildiriyi okuyarak kamuoyuna bir dayanışma çağrısında bulundular. Tire halkı ile paylaştıkları bildiride; MMG'de çalışan üyelerimiz Sendikamız Basın-İş'e üye olma sebeplerini açıkladılar ve şu ifadelere yer verdiler: 
 
"Mayr Melnhof Graphia (MMG) Tire'de çalışan işçiler olarak 1,5 yıl önce Basın-İş Sendikasına üye olduk. Sayımız şimdi 194 işçiyi buldu. Peki Neden Üye olduk? Sorunlarımız vardı. Yasal haklarımızı kullanamıyorduk. Çalışma koşullarımız ağırdı. İşyerinde kraldan çok kralcı geçinen alt düzey yöneticilerin baskı ve yıldırmalarına maruz kalıyorduk. Ücret gelirlerimiz sektördeki diğer işyerlerine göre düşüktü. 
Üretime, işimize, işyerimize gösterdiğimiz özen, emeğimize gösterilmiyordu. Bu nedenle Basın-İş Sendikasına üye olduk. Toplu Sözleşme talep ettik. Yasalar çerçevesinde söz hakkı istedik. Temsilcilerimiz bizi temsil etsin istedik. Bu bizim T.C. Anayasa'sından, Sendikalar ve Toplu Sözleşme Yasasından, Şirketimizin Tüzüğünden kaynaklanan en temel ve doğal hakkımızdı. Sendikamızla görüşmeler başladığından beri sorunlarımıza rağmen işimize ve üretime sahip çıktık. Dedik ki sabır, yakında toplu sözleşme imzalanacak sorunlarımız bitecek. Hatta 2014'te Mayr Melnhof Grubunca dünya genelinde düzenlenen yarışmada birinci olduk. Ödül aldık. Ancak yazık ki oyalanıyormuşuz, aldatılıyormuşuz. Emeğimize, kişiliğimize, taleplerimize saygı gösterilmiyormuş. Türlü bahanelerle sözleşme süreci uzatıldı. Uyarılarımıza rağmen, sürekli haddimizi bildirmeye çalışan davranışlarla, psikolojik tacizlerle, yasaları hiçe sayan uygulamalarla  karşı karşıya kaldık.
 
Son olarak da işveren, benim dediğim olacak dayatmasıyla bir teklif verdi. Biz köle değiliz. Bu ülke muz Cumhuriyeti değil. Yasalar var. Haklarımız var. Herkes yasalara uyacak. Her şeyden önemlisi herkes insana insan gibi davranacak.  Elin oğlunun gelip burada yasalarımızla dalga geçercesine, bizimle dalga geçercesine bizi kullanmasına, köle muamelesi yapmasına müsade etmeyeceğiz. Mücadelemizin hiç bir parti ile, hiçbir ideoloji ile alakası yok. Emek veriyoruz. Karşılığını istiyoruz. Bunun için, sesimizi duyurmak adına demokratik haklarımız çerçevesinde protestolara başladık. Haksızlığa uğrayan herkesin yaptığını yapıyoruz. Tüm TİRE halkını, büyüklerimizi, ailelerimizi bize destek olmaya çağırıyoruz.  Biz çocuklarınızdan desteğinizi esirgemeyin. Bizi yalnız bırakmayın."

Toplantıya, TİRE Eğitim-İş, Eğitim-Sen ile çeşitli derneklerden ve temsilciliklerinden gelen yönetici ve üyeler destek verdi. 

MMG'de yaşanan gelişmeleri çalışanların kurduğu facebook adresinden de takip edebilirsiniz: https://www.facebook.com/mayrmelnhof.tire
 

MMG İşçileri: Biz Köle Değiliz! Görselleri
Son 10 Sendikamızdan Haberler