KURALA UYMAYANA TAZMİNATSIZ ÇIKIŞ

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren yeni paketin ayrıntıları sosyal taraflarla görüşülmeden basına düşmeye başladı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, İstanbul'da yaşanan asansör katliamının ardından gündeme gelen iş güvenliği konusunun yeni torba yasada ele alınacağını söylemişti. Hürriyet'te çıkan habere göre yeni pakette, ikazlara rağmen iş güvenliğine uymayan işçinin tazminatsız işten çıkarılma yolunun açılmasından, iş güvenliği uzmanlarının ücretlerinin ödenmesi için bir fon kurulmasına, kamuda asıl işi yapan işçilerin kadroya alınmasına kadar birçok düzenleme yer alıyor.
Paketle ilgili olarak Hürriyet'e konuşan Bakan Çelik, "İş güvenliği ihmallerine ceza arttırımı, sertifikalı işçi çalıştırma zorunluluğu, kapatma ve faaliyeti durdurma cezalarına uymayıp mühür kıran işletme sahiplerine verilecek para cezasının hapis cezasına çevrilmesi gibi ciddi düzenlemeler olacak” dedi. Hürriyet'te yer alan habere göre pakette şu düzenlemeler yer alacak:

İSG FONU KURULACAK

- İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerinin ücretlerinin ödenebileceği bir iş sağlığı ve güvenliği fonu kurulacak.
- Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği kanununda belirtilen yükümlülüklerden herhangi birini, yazılı olarak hatırlatıldığı halde yerine getirmemesi, yazılı uyarıya rağmen iş güvenliği kurallarına uymaması durumunda haklı fesih gündeme gelecek, tazminatsız işten çıkarma uygulanabilecek.
- Çalışanlara mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilecek.
- Ölümlü iş kazası yaşanan işyerinde, işverenin kusurlu bulunması halinde bir yıl boyunca kamu ihalelerinden men edilecek.

HAKKINDAN VAZGEÇ KADROYU KAP!

- Kamuda asıl işi yaptığı tespit edilen işçiler kazanılmış haklarından vazgeçerlerse kadrolu olabilecek.
- İdari para cezaları yeniden düzenlenecek. Artık cezalar çalışan sayısı ile çarpılarak bulunacak. 250’den fazla çalışanı olan ve çok tehlikeli sınıfta faaliyet gösteren bir işyerinde cezalar yüzde 400 artırılacak.
- Maden kanununda değişiklik yapılarak maden işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği teftişi Enerji Bakanlığı’na verilecek. İnşaatlarda ise iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapı denetim firmalarına  sorumluluk verilecek.
- Bir yıl boyunca ölümlü iş kazası olmayan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde işverene yüzde 1 prim kolaylığı sağlanacak. Kamu kurum ve kuruluşları tarafından verilecek teşviklerde iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri de sunulacak projelerde yer alacak.
- Durdurma kararı verilen işyerinde bu kararın uygulanmasını engelleyen veya savsaklayan kamu görevlileri hakkında da ali veya idari soruşturma açılacak.
 
Kaynak: Aydınlık Gazetesi 17.10.2014


Son 10 Çalışma Hayatından Haberler