İşçinin Ücretinden İndirim Yapılamaz

Selamlar Hüseyin Hocam
Ben bir tekstil firmasında çalışmaktayım. Normal mesaimiz pazartesiden itibaren cumartesi öğlene kadar. Ama patronum 3 haftadır cumartesileri kendisi iş yok gelmeyin dediği halde maaşımızdan o cumartesileri kesiyor. Böyle bir hakkı var mı? Buna karşı bizi koruyan bir kanan maddesi var mı? Şimdiden teşekkürler
Z.Ş.
Merhaba Sayın okuyucumuz
Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki işçiyle işverenin iş ilişkisinden kaynaklanan ve süreklilik arz eden karşılıklı borçları vardır. Bu borçlardan en temel olanı ise işçinin işini yapması, işverenin de bunun karşılığında kendisine ücretini ödemesidir. Bununla birlikte işverenin işçiye iş sağlama yükümlülüğü de söz konusudur. Konuyu bu bağlamda ele alacak olursak işverenin "bu hafta iş yok " deyip işçiye iş vermediği halde ücretinden kesintiye gitmesi elbette ki yasal bir uygulama değildir. Diğer taraftan konuya İş kanunu açısından baktığımızda işçiye sadece kısmi süreli (part-time) bir sözleşme ile çalıştırılması koşulunda çalıştığı süreye bağlı olarak ücret ödenebilir. Bu tür sözleşmelerde dahi kısmi süreli çalışma net bir biçimde tanımlanmıştır ve bu süreyi aşan çalışmalar kısmi süreli değil tam süreli çalışma olarak değer görmektedir. Özetle işyerinizdeki uygulama İş Kanunu'na aykırı bir uygulamadır. Dolayısı ile ödenmeyen Cumartesi gününe ilişkin ücretlerinizi işverenden talep edebilirsiniz.

İyi günler

* * *

İyi günler

Ben Lise 4 öğrencisiyim, yetim maaşı alıyorum. Staj gördüğüm için fabrikadan sağlık sigortam var. Fabrikadan olan sağlık sigortam, maaşımı engellemiyor fakat hafta sonu çalışmak için iş buldum kendime ve sigorta yapacaklar. Ancak yetim maaşın kesilecek deniliyor. Acaba sadece sağlık sigortası yapılırsa maaşım kesilir mi? Başka çare var mı? Cevap için teşekkürler.
Kerim
 
Merhaba sevgili genç okuyucumuz
Bir işyerinde stajyerlik, çıraklık gibi kavramların dışında işçi- işveren ilişkisi söz konusu olduğunda işverenin işçiye sadece sağlık sigortası yapması gibi bir durum söz konusu olamaz. Dolayısı ile işveren sizi tüm sigorta kollarına tabi olarak sigortalı göstermek durumundadır. Çalışmaya başladığınızda almakta olduğunuz yetim aylığının kesilip kesilmeyeceği konusuna gelince; SGK yasasında yapılan değişiklikle çalışmaya başlayan yetimlerin aylıkları kesiliyor. Ancak değişiklik Ekim 2008 tarihinden geçerli. Yani sizin yetim aylığınız bu tarihten önce bağlanmışsa eski yasaya tabi olacağınızdan aylıkları kesilmez. Aksi durumda ne yazık ki kesilir.
İyi günler
 
Hüseyin İrfan Fırat
Kaynak: Yurt Gazetesi 24.04.2014

Son 10 Makaleler