Devlet Baba Sağlık Hizmetinde Tamamen Duygusal

Sosyal Güvenlik Kurumunun yaptığı yeni düzenleme ile dini ve milli bayramları kapsayan resmi tatillerde ve pazar günleri anlaşmalı özel sağlık kurumlarından sağlık hizmeti alınamayacaktır.

Biliyorsunuz Sosyal Güvenlik Kurumu özel hastaneler ile yaptığı anlaşmalarla tüm primleri yatan vatandaşlara haftanın yedi günü fark ücreti ödemek kaydıyla sağlık hizmeti veriyordu. İstediğiniz hastaneye Emekli Sandığı (4C) SSK (4A)   ve Bağkur (4B) çalışanı veya emeklisi olun gittiğinizde sadece fark ücreti ödeyerek muayene oluyordunuz.

Artık pazar günleri ve resmi tatillerde bu hizmeti ücret karşılığında alacaksınız. Sosyal Güvenlik Kurumu resmi tatillerde ve pazar günleri çalışmak istemeyen doktorların talebi ile Tabipler Odasının müraacatı ile aldıklarını söylüyor.

2011 yılından beri Sosyal Güvenlik Kurumu halkın sağlığı ile ilgili sürekli yeni kararlar alıyor.Sonra da aldığı kararları televizyonlarda ve medyada yeteri kadar anlatmıyor.2011 yılında kurduğu MEDULA sistemi  (e-hastane) ile Sosyal Güvenlik Kurumundan provizyon alıyor ve özel hastanelerde muayene oluyorduk.

2011 yılında önce Genel Sağlık Sigortası primini getirdi ve sağlıkta vatandaşa verdiği hizmeti kısıtlamaya başladı. Öğrenim hayatı biten ama hiçbir geliri olmayan çalışmayan genç kesim dahil herkese Genel Sağlık Sigortası Primi borcu çıkarmaya başladı. Geliri olmayanların Kaymakamlıklara ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına başvurarak gelir testi yaptırmalarını istedi. Yapılan gelir testinde sadece aile içi geliri değil,  harcamaları da ölçümlerine dahil etti. Hiç geliri olmayana bile Genel Sağlık Sigortası Primi çıkardı.

Ardından hastanelere gittiğinizde fark ücretleri almaya başladı. Anasağlıkları dahil gittiğiniz her sağlık kuruluşu muayene ve ilaç için para almaya başladı. Oysa ki çocukluğumuzda bazı ilaçlar Ana Sağlık Ocaklarından bedava verilirdi.

Hasta olduğunuzda hastaneye gitmeden önce telefon ile randevu hizmeti geldi.Artık hastanelerde bekleme yok evde bekliyorsunuz. 182 den randevu alıyorsunuz. Randevu talebi muayene olacağınız branşa göre  bir hafta ile 4 hafta arasında değişiyor.

2013 yılında   özel sağlık kurumlarından sağlık hizmeti aldığınızda sağlık kurumunun %200 e kadar fark ücreti alabilmesinin yolunu açtı. Bu sene ise  muayene dahil her işlem için alacağı fark ücretinin asgari ücretin 2 katını aşmamak üzere özel sağlık kurumunca belirlenebileceğini açıkladı.  

Paranız yoksa hafta sonu ve  resmi tatillerde hastalanmayın. Aciller hizmete devam edecek ama biliyorsunuz özel hastaneler acil tanımını da oldukça sınırlamıştı. Özel Sağlık Kurumlarının tüccar mantığı ile hareket ettiği ülkemizde devletin sağlıktan elini çekmesi ve sağlığı ücret karşılığı hizmete dönüştürmesi ile vatandaş için çember gittikçe daralıyor.

Yapılan bu düzenleme ile vatandaşın sağlığı hastanelerin patronlarının iki dudağının ucunda bulunuyor.Özel Hastane kapısına gittiğinizde ya fark ücretini ver veya Kamu Hastanesine git diyebilecek.Bu kararı alırken tamamen duygusal hareket edecektir.Siz de duygusal hareket edin ve bu kararı alan Sosyal Güvenlik Kurumunu alkışlayın.Hepinize sağlıklı günler..
 
Dilek Ete
 
Kaynak: www.alitezel.com
Son 10 Sosyal güvenlik