YAŞASIN 1 MAYIS... GÜNDÜZLERİNDE SÖMÜRÜLMEYEN, GECELERİNDE AÇ YATIRILMAYAN YARINLAR ELİMİZDE…

"GÜNDÜZLERİNDE SÖMÜRÜLMEYEN, GECELERİNDE AÇ YATIRILMAYAN YARINLAR ELİMİZDE…”

Basın-İş Sendikası, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla; "Güvenceli bir işte, insan onuruna yaraşır bir iş ortamında çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz. Bütün kavgamız, mücadelemiz bunun içindir. Gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan yarınlar ellerimizdedir. Yeter ki, birlik ve dayanışmamızı güçlendirelim, mücadele edelim” mesajını yayınladı.

Basın-İş Sendikası, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, "2024 1 Mayıs’ına sendika ve toplu sözleşme hakkı için Manisa'da direnen Pilenpak işçilerinin greviyle giriyoruz. Pilenpak işçilerinin haklı ve onurlu mücadelesini birlik ve dayanışma ile zafere ulaştıracağız” denildi.

"Birlik ve dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz zor bir döneme giriyoruz” denilen açıklama şöyle:

ENFLASYONLA DEĞİL EMEKÇİYLE MÜCADELE EDİYORLAR…

"Yapısal reform, verginin tabana yayılması, tamamlayıcı emeklilik gibi süslü laflarla emekçilerin haklarına yönelik bir saldırı programı yaşama geçiriliyor.

Bir taraftan ‘kemer sıkma programı’ adı altında halkın alım gücünün düşürüleceği ‘müjdeleniyor’. İşçilerin ücreti, adaletsiz vergi dilimleri nedeniyle yıl ortası olmadan ciddi ölçüde düşerken; emekçilerin ödeyeceği doğrudan ve dolaylı vergilerin artırılacağı ilan ediliyor, yeni vergiler salınıyor.

Diğer taraftan süper kârlar açıklayan firmalar sayısız muafiyet, istisna, teşvik ve indirimlerle destekleniyor. İş Yasasındaki güvencelerin kaldırılmasından, ücretlerin baskılanmasına sermayenin hayallerini süsleyen bir program, enflasyonla mücadele kılıfı altında yaşama geçiriliyor.

Bu milyonlarca yoksulun elindekini avucundakini alıp, küçük bir azınlığı daha fazla zengin etme programıdır. Bu gelir dağılımını daha da bozacak, milyonlarca emekçiyi sefalete mahkûm edecek bir programdır.

DAHA FAZLA BİRLİK, DAHA FAZLA DAYANIŞMA!

Bu saldırıları püskürtebilmek için birleşmekten başka seçeneğimiz, dayanışma ve mücadeleden başka çaremiz yok. O yüzden; sendika ve toplu sözleşme hakkımızın gasp edilmesine karşı, kamusal emeklilik programlarında aylık bağlama oranlarının düşürülerek milyonlarca emekçinin yaşlılıkta sefalet ücretleriyle emekli edilmesine karşı, İş Yasasının esnekleştirilerek güvencelerin, işçi lehine düzenlemelerin ortadan kaldırılmasına karşı, sağlık, sosyal güvenlik, eğitim gibi en temel haklarımızın piyasalaştırılarak şirketlerin kar alanı kılınmasına karşı, kıdem tazminatının, tamamlayıcı emeklilik adı altında yağmasına karşı, vergi adaletsizliğine, yeni vergilerle kamusal harcamaların tüm yükünün ücretlilerin üzerine yıkılmasına karşı, hayatlarımızı ev ile iş arasına sıkıştıran şartlara karşı, bir yandan ölüm endişesi bir yandan işsizlik tehdidi altında çalışmaya zorlayan düzene karşı, bizlere reva görülen her yükü birlikte omuzlarken yaşamın sunduğu güzelliklerde ayrışmamızı bekleyen zihinlere karşı; yeryüzünde, gökyüzünde; kâinata can veren maviyi, yeşili; siyaha boyayan ellere karşı, düşünceyi boğan, kalemi tüketen; baskıya, sansüre karşı, Bizi biz yapan değerlerden koparmaya çalışan her şeye karşı birlik ve dayanışmamızı güçlendirelim, birlikte mücadele edelim…

BİR DÜNYA VAR KAZANACAĞIMIZ

Gece gündüz demeden, canını dişine takarak çalışan, büyük bir özveriyle üreten milyonlarca işçiyiz. Düşük ücretleri, güvencesiz iş ortamlarını, vergi adaletsizliklerini, sosyal eşitsizlikleri kabul etmiyoruz. Güvenceli bir işte, insan onuruna yaraşır bir iş ortamında çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz. Bütün kavgamız, mücadelemiz bunun içindir. Gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan yarınlar ellerimizdedir. Yeter ki, birlik ve dayanışmamızı güçlendirelim, mücadele edelim.

Basın-İş Sendikası olarak, başta PilenPak işçileri olmak üzere sendikal hak ve özgürlükleri için yurdun dört bir yanında direnen, grev ve direniş çadırları kuran işçi kardeşlerimizi dayanışma duygularımızla selamlıyoruz. Eşitlik, özgürlük ve sosyal adalet için tüm sendikaları, emek ve demokrasi güçlerini "birlik-dayanışma ve mücadeleyi’ yükseltmeye çağırıyoruz. 1 Mayıs uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günümüz kutlu olsun! Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın onurlu mücadelemiz!”

 

2024 1 Mayıs Bildirimiz için Tıklayınız:

http://basin-is.org.tr/yuklemeler/Bas%C4%B1n-Is-Sendikasi1MAYIS2024Bildirisi.pdf

Son 10 1 Mayıs