TEKNİKKART’TA ZOR BİR SÜREÇ GERİDE KALDI...

 
TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNİN ÖNÜNDEKİ HUKUKİ ENGELLER ORTADAN KALKTI!

İstanbul’da kurulu bulunan Teknikkart Kart Sistemleri Reklamcılık ve Matbaacılık Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti. işyerinde 1,5 yıldır devam eden sendikalaşma sürecinde hukuki engeller aşılarak toplu sözleşme aşamasına gelindi. 

Teknikkart’ta 2015 Aralık ayında başlayan sendikalaşma çabalarımız, 2016 Şubat ayında alınan ilk üyeliklerle meyvesini vermiş ve kısa sürede çoğunluk sayısına ulaşmıştık.  Toplu sözleşme sürecini başlatmak amacıyla T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yaptığımız yetki başvurusu ise, Bakanlığın işyerinde toplu sözleşme imzalamak için gereken şartları sağladığımız yönündeki 26.02.2016 tarihli yazısı ile olumlu sonuçlanmıştı.

Ancak işverenin yetki belgemize yaptığı itiraz sonucunda başlayan hukuki uyuşmazlık nedeniyle toplu sözleşme sürecimiz duraksamıştı. 
Kasım 2016’da lehimize sonuçlanan davada İstinaf Mahkemesi’nin ardından Yargıtay da nihai kararını verdi ve yerel mahkeme kararını onayladı. Dolayısıyla, 25.05.2017 tarihli bu Yargıtay Kararı ile "Türk-İş Basın-İş, Teknikkart’ta toplu sözleşme için Kanunun aradığı şartları yerine getirmiştir.”

TÜM ÜYELERİMİZE VE İŞYERİNE HAYIRLI OLSUN!

Üyelerimizin biran önce toplu iş sözleşmesi güvencesine kavuşmaları için prosedür sürecine kaldığı yerden devam edecek ve toplu iş sözleşmesi taslak çalışmalarına başlayacağız
Basın-İş Sendikası olarak; örgütlenme mücadelemize başından sonuna emek veren Genel Merkez Yöneticilerimize, İstanbul Şube Yönetimine, Sendikamız çalışanlarına ve örgütlü bir çalışma yaşamı için mücadeleden biran olsun kopmayan Teknikkart emekçilerine teşekkür ediyoruz. Saygılarımızla,


Merkez Yönetim Kurulu

Son 10 Örgütlenme Haberleri