Alın Terimizin Karşılığını İstiyoruz

Liman-İş’e üye oldukları gerekçesiyle işten atılan Ambarlı Kumport Limanı işçilerinin mücadelesi devam ediyor. Kumport’ta sendikalaşmanın engellenmesini protesto eden işçiler, Ambarlı Limanı’nda yürüyüş düzenledi. Avcılar’daki Kumport Limanı girişinde toplanan Liman- İş üyesi işçiler, "Köle değil işçiyiz, sendika ile güçlüyüz” pankartı açarak yürüyüşe geçti. Attıkları sloganlarla yaşadıkları baskıları protebsto eden işçiler Kumport önüne kadar yürüdü.
Kumport Limanı’nda sendikalaşma çalışmalarının bir yıl önce başladığını belirten Liman-İş Genel Başkanı Önder Avcı, "Patronlardan kahvaltıya Paris’e, öğle yemeğine Bodrum’a gitmeyi istemiyoruz. Sadece alın terimizin karşılığını, evimize peynir, zeytin götürebilmeyi istiyoruz. Sendikalaşma ve örgütlenme hakkı, en önemli insan hakkından biridir. Sendikalaşmamızı engelleyemezsiniz” diye konuştu.
İzmir’deki kaçakçılık operasyonlarını hatırlatan Avcı, sendikalaşmanın olmadığı limanlarda kaçakçılığın yaşandığına dikkat çekti. Sendikalarına üye olan işçilere yapılan baskıların sona ermesini istediklerini söyleyen Avcı, Kumport’a sendika girene kadar mücadelelerinin devam edeceğini vurguladı.
Basın açıklamasını yapan Liman-İş İstanbul Şube Başkanı Sabri Erdemir işçilerin sendika hakkına saygı gösterilmesini istedi. Sendikalaşmanın yasal hak olmasına rağmen işçilerin çok kolay bir şekilde işten atılmasına tepki gösteren Erdemir, Türk-İş başta olmak üzere tüm konfederasyonları liman işçilerine destek vermeye çağırdı. Liman işçilerinin yaşadıklarına sessiz kalmanın yaşananları onaylamak anlamına geldiğine dikkat çeken Erdemir mücadelelerinin devam edeceğini vurguladı.
 
Kaynak: Günlük Evrensel Gazetesi
Son 10 Örgütlenme Haberleri