EMEKÇİNİN ALIM GÜCÜ ...

Bir yılda gıdada alım gücünü yüzde 3.31 yitiren emekçi, en büyük kaybı yüzde 10’la yataklı tedavi hizmetlerinde yaşadı. 

DİSK-AR'ın araştırmasına göre mutfağında yangın çıkan asgari ücretli, geçen yıl 100 liralık alışverişini bu yıl 114.6 liraya yapabiliyor.  

Mutfaktaki alım gücünü bir yılda yüzde 3.31 yitiren asgari ücretlinin ekmeği de iyice küçüldü. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü DİSK-AR'ın TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) Madde Fiyatları, TÜFE ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verileri üzerinden yaptığı hesaplamaya göre asgari ücret son 1 yılda gıdada alım gücünü yüzde 3.31 kaybetti. Asgari ücretli en büyük kaybı yataklı tedavi hizmetlerinde yaşadı. 

Araştırmaya göre, alım gücü kasımda bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 10.7 artan asgari ücretli geçen yıl 100 liraya yaptığı bir alışverişi bugün ancak 114.6 TL'ye yapabiliyor. Buna göre asgari ücretli mutfakta alım gücünü yüzde 3.31 yitirirken, gelirinin bütünü ile geçen yılın aynı dönemine göre 60 ekmek (12 kg) daha az alabiliyor. Pirinçte kayıp da yüzde 21. 

Asgari ücret, her ne kadar enflasyon sepetinde yer alan pek çok madde karşısında alım gücünü artırmış görünse de başta gıda ürünleri olmak üzere en temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarında yaşanan yükselişler can yakmaya devam etti. Gıdanın enflasyon içerisinde yeterli ağırlığa sahip olmaması, enflasyon verilerinin asgari ücretin yaşadığı yoksulluğu örten bir nitelik göstermesine neden oldu. 

Hükümet Orta Vadeli Programı'nda 2015'te gıda fiyatlarındaki artışın yüzde 9, genel enflasyonun yüzde 6.3, 2016'da gıda fiyatlarındaki artışın yüzde 8, genel enflasyonun yüzde 5 olacağı tahmin ediliyor. Bu durum enflasyona dayalı ücret artışı halinde mutfaktaki alım gücünün 2 yılda yüzde 5 daha azalacağı anlamına geliyor. 

"Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir 2014 yılı itibarıyla aylık 1800 TL'nin üzerindedir" denilen araştırmada, 4 kişilik hane için işçilerin payına düşenin sadece birini talep etmesinin en tabii hakkı olduğu belirtilerek, "Asgari ücret artış oranı, bu dönem için Cumhurbaşkanlığı bütçesinin artış oranına eşitlenmelidir. Bu rakam yaklaşık net 1800 liradır" ifadeleri yer aldı.
 
KAYNAK: Cumhuriyet Gazetesi 15.12.2014

Son 10 Emeğin Gündemi