Darphane'de Grev Kararı Aldık

Ülkemizin en eski kuruluşlarından biri olan; Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ve bağlı işyerlerinde devam eden toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Sendikamız tarafından grev kararı alındı.
Alınan bu karar; 17 Haziran 2013 günü; Darphane’nin Genel Müdürlük Binasına ve Damga Matbaası Müdürlüğü Binasına asılarak ilan edildi.
Genel Başkanımız Yakup Akkaya, Darphane'de yaşanan sorunun tek başına ücret sorunu olmadığını, insan onuruna yakışacak bir çalışma ortamının sağlanmadığını söyledi. Yakup Akkaya, Darphane çalışanlarının şartlarının düzeltilmesini istedi. Akkaya, "Burası cumhuriyet altını, bozuk para, kıymetli evraklar üreten güzide bir kuruluş. Buradaki arkadaşlar birçok sorumluluk ve risk altında calışıyor. Buna karşılık alınan ücret tatmin edici değil ve içeride insan onuruna yakışacak bir çalışma ortamı sağlanmıyor." ifadelerini kullandı. Zor şartlarda çalışıldığını söyleyen Akkaya, "Çalışanlar atölyelerine gidinceye kadar tuvalet ihtiyaçlarını karşılayıncaya kadar potansiyel hırsız muhammelesi görüyorlar." diye konuştu.
Ücretlerin ötesinde işçi sağlığının yok sayıldığını öne süren Akkaya, "Geriye baktığımızda meslek hastalıklarına karşılık işveren işçi sağlığı ile ilgili önlemleri almamaktadır. Bu insan onuruna uygun çalışma ortamı sağlanması ile ilgili önemli adımlar atıldığını söyleyen Çalışma Bakanına Darphane işçisini işaret ediyorum. Burası devletin kuruluşudur. İnsanların iş güvenliği ile ilgili önlemler alınmıyorsa özel sektörden bunu beklemek hayalciliktir." dedi. Dışarıda yanlış bilgilerin olduğunu aktaran Akkaya, "  'Cumhuriyet altınının fiyatı artıyor, darphane işçisi eylem yapıyor, iş engellenip üretim yapılmıyor' gibi iddialar külliyen yalan. Biz Darphanede çalışırken üretimi engelleyici bir eylemde bulunmadık. Bununla ilgili raporlarımız elimizdedir. Bunlar işçiyi ve sendikayı itibarsızlaştırmak için yapılan çalışmalardır." şeklinde konuştu.
Darphane'de Grev Kararı Aldık Görselleri
Son 10 TİS Haberleri