Çocuk İşçiliği Tırmanışta

DİSK, hazırladığı ‘Türkiye’de Çocuk İşçiliği Gerçeği Raporu’nda çocuk işçi sayısının yeniden tırmanışa geçtiğine dikkat çekti. Raporda "Çocuk işçiler ücretsiz işçi ya da ucuz işgücü olarak en çok sömürülen kesimi oluşturmaya devam etmektedir. 1999-2006 yılları arasında istihdam edilen çocuk sayısı 2 milyon 270 binden, 890 bin düzeyine düşmüştür. 2006-2012 yılları ise çocuk işçiliğinde azalma eğiliminin durduğu ve özellikle tarım kesimindeki artış ile birlikte çocuk işçi sayısının tekrar arttığı bir dönem olmuştur. 2012 yılında çocuk işçi sayısı 893 bine ulaşmıştır” ifadelerine yer verildi.

EV İÇİNDE DE ÇOK ÇALIŞIYORLAR
DİSK’in TÜİK verilerine dayanarak hazırladığı raporda çocuk emeğinin aynı zamanda ev içine kaymaya devam ettiği ifade edildi. "İstihdam içinde değerlendirilmeyen ev işlerinde çalışan çocukların sayısı 1999 yılında 4 milyon 447 bin iken, 2006 yılında bu sayı 6 milyon 540 bine ulaşmıştır” denilen raporda, "2012 yılı için ise bu rakam yaklaşık 1 milyon kişi artarak 7 milyon 503 bine yükselmiştir. Böylelikle 5-17 yaş arası toplam çalışan çocukların (istihdama katılan ve ev içinde çalışan) sayısı 8 milyon 397 bine ulaşmıştır” ifadeleri yer aldı.

EN ÇOK TARIMDA ÇALIŞIYORLAR
Raporda, çocuk işçiliğinin en yoğun olduğu sektörün tarım sektörü olduğu vurgulandı.
"Dünya genelinde çocuk işçilerin yüzde 60’ı, yani 129 milyonu tarım sektöründedir” denilen raporda, "Tarım sektörü meslek hastalıkları ve iş kazaları açısından en tehlikeli sektörlerden biridir. Aynı zamanda çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinde çalışan çocukların da yüzde 60’ı tarım sektöründedir. Bunların sayısının 70 milyon civarında olduğu hesaplanmaktadır. En kötü biçimlerde çalışan çocukların 3’te 2’si ücretsiz aile işçileridir” istatistiklerine yer verildi.

HEM OKU HEM ÇALIŞ
Okuyan çocukların önemli bir kısmının çalıştığına vurgu yapılan raporda, "Okuyan çocukların 2006 yılında yüzde 2’si ekonomik bir faaliyette çalışırken 2012 yılında bu oran yüzde 3’e ulaştı. Bu çocuklar arasında ev işlerinde çalışanların oranı da yüzde 43’den yüzde 50 seviyesine yükseldi” denildi.

İŞ CİNAYETLERİNDE ÖLÜYORLAR
Çocuk işçiliğinde esnek ve kuralsız çalıştırma nedeniyle çocukların da paylarına büyükleri gibi ölüm düşüyor. Raporda şöyle denildi: "İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre 2013 yılında yaşamını yitiren 1235 işçinin 59’u çocuk işçidir. Bu da yüzde 4,7 oranına tekabül ediyor.”

***
Çocuk işçi ölümleri Meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, İstanbul Esenyurt’ta bulunan Naz Alüminyum’da sigortasız çalıştırılırken geçirdiği iş kazasında parmakları kopan 17 yaşındaki O.T. ile çocuk işçi ölümlerini Meclis gündemine taşıdı.

Önergede geçen yıl plastik enjeksiyon makinesine sıkışarak can veren 13 yaşındaki kimya işçisi Ahmet Yıldız’ı da hatırlatan Tüzel, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre, 2013’de yaşamını yitiren bin 235 işçinin 59’unun çocuk işçi olduğuna dikkat çekti. Tüzel, bu çocukların 18’inin 14 yaş ve altı, 41’inin ise 15-17 yaş arasında olduğunu kaydetti.

Tüzel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e "Bakanlığınız, Naz Alüminyum ve benzeri çocuk emeği sömüren fabrikalara daha ne kadar göz yumacaktır?” diye sordu.
 
Kaynak: Birgün Gazetesi 23.04.2014 
Son 10 Araştırma Haberleri