TÜRK-İŞ’İN 66. YAŞI KUTLU OLSUN!

 

Konfederasyonumuz Türk-İş, örgütlü mücadelede 66 yılı geride bıraktı.
"Ekmek, Barış ve Özgürlük” talepleri ile 31 Temmuz 1952’de başlayan bu mücadele yarınlara bizlerle taşınacaktır.
Basın-İş Sendikası olarak; Türk-İş’in 66. yaşını kutluyor; "insanca yaşam” ilkesini bugünlere taşıyan emeğin tüm temsilcilerine teşekkürlerimizi sunuyor ve kaybettiklerimizin anıları önünde saygı ile eğiliyoruz.
 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın kuruluş yıl dönümüne ilişkin açıklaması:

"TÜRK-İŞ 66. yaşına ekmek, barış, özgürlük yolunda sürdürdüğü onurlu hizmetlerin gururuyla girmektedir. 31 Temmuz 1952 tarihinde bir araya gelen 10 federasyon ve işçi sendikaları birliği tarafından kurulan TÜRK-İŞ, tabandan gelen işçi hareketinin en üst örgütü olmuştur. Türkiye’de işçilerin birlikte ve topluca, bir teşkilat içinde toplanarak hak arama, alınan hakları koruyup geliştirme, sosyal ve ekonomik dayanışma çalışmalarını yaptıkları ilk ve en büyük işçi sendikaları konfederasyonudur.
TÜRK-İŞ 66 yıl önce, o günlerin zor koşulları içinde bir avuç işçi liderinin inançlı önderliğinde kurulmuş, işçi ve emek kavramlarının yerleşmesinde ve toplum tarafından özümsenmesinde büyük bir rol oynamıştır.
TÜRK-İŞ, kurulduğu günden bu yana, ülkenin emeği temsil eden bir kuruluşu olarak, işçilerin hak ve çıkarlarının korunması ve geliştirilmesi için çalışmıştır. Ülkenin ekonomik ve sosyal gelişmesinin demokratik bir yapı içinde olması için çaba göstermiştir.
Sendikaların, sivil toplum kuruluşlarının varlığının ve etkinliğinin demokratik toplum açısından önemini ve katkısını bilen TÜRK-İŞ, her zaman sosyal hukuk devletinden yana olmuş, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla yerleşmesine öncelik vermiştir.
15 Temmuz gecesi işgal/darbe girişimi yapmaya çalışanlara karşı alınan tavır bunun en büyük göstergelerinden birisidir. Belirsizliğin hakim olduğu saatlerde meydanlara çıkmış, darbe girişiminin sonuna kadar karşısında yer almış, milyonlarca işçi ve ailesi ile birlikte demokrasiye sahip çıkmıştır.    
Türkiye’nin birliği, bütünlüğü ve kardeşçe yaşam ortamının varlığı hepimizin önceliğidir. Sosyal barış, tüm kesimlerin ortak yaklaşımı ve çabasıyla ülkede geçerli olacaktır. Küresel güçlerin çıkarları doğrultusunda çeşitli yöntemlerle sürdürdükleri paylaşım savaşını ülkemizde etkisiz kılmanın yolunu bulmalıyız.
21. yüzyıl karşılıklı anlayışın, diyaloğun iyi niyet ve samimiyetle olaylara taraf olmanın yüz yılı olmalıdır.
Ekmek, barış ve özgürlük mücadelesinde 66 yıldır onurlu bir geçmişi bulunan TÜRK-İŞ bundan böyle aynı amaç ve ilkeler doğrultusunda mücadelesini sürdürecektir.
Başta Cumhuriyetimizin kurucusu ve Kurtuluş Savaşının Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere 15 Temmuz hain işgal girişiminde canı pahasına bu aziz vatan için göğsünü siper eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimize de en kalbi şükranlarımızı ve minnettarlığımızı sunuyoruz.
TÜRK-İŞ’in kurucusu olan işçi hareketinin öncülerine, bu mücadeleye emek vermiş işçi liderleri ve temsilcilerinden ebediyete intikal edenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. TÜRK-İŞ’i var eden ve bunun için çaba gösteren tüm emekçilere teşekkürü borç biliyoruz. Konfederasyonumuzun 66 ıncı Kuruluş Yıldönümünün başta TÜRK-İŞ topluluğu olmak üzere tüm çalışanlara ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz”
 
Kaynak: www.turkis.org.tr
Son 10 Sendikal Hareketten Haberler