TÜRK-İŞ BAŞKANLAR KURULU OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Genel Başkanımız Yakup Akkaya’nın da aralarında bulunduğu Türk-İş Başkanlar Kurulu, Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik santrallerinin özelleştirilmesi neticesinde burada yaşanabilecek yeni Soma facialarını önlemek adına yapılması gerekenleri ve işçilerin yürüttüğü direnişi değerlendirmek için 12 Haziran 2014 Perşembe günü,  Ankara’da olağanüstü toplanmıştır.
 
Kurulda, başta kömür ocakları olmak üzere tüm işyerlerinde çalışma şartlarının evrensel sözleşmeler doğrultusunda düzeltilmesi ve çalışana değer veren insancıl bir çalışma hayatının yaratılması için mücadele edileceği belirtilmiştir. Taşeron uygulamaların ve özelleştirmelerin asla kabul edilemeyeceği vurgulanmış, Yatağan işçilerinin aylardır süren haklı mücadelesini desteklemek adına Türkiye Maden-İş ve Tes-İş Sendikalarının Kurul’a sunduğu eylem planı değerlendirilip, aynen kabul edilmiştir.
 
Bu doğrultuda:
Başkanlar Kurulu toplantısının hemen ardından, tüm üyeler ve Türk-İş önünde eylemini sürdüren işçilerle birlikte Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na yürünmüş ve kitlesel basın toplantısı ile alınan kararlar açıklanmıştır. 
16 Haziran 2014 Pazartesi günü, Türkiye Maden-İş ve Tes-İş Sendikalarının örgütlü bulunduğu tüm işyerlerinde işçiler, 1 gün işi durduracaklardır. 17 Haziran 2014 Salı günü, Türk-İş’in örgütlü bulunduğu tüm işyerlerinde işçiler, 2 saat çalışmayacak ve 18 Haziran 2014 Çarşamba günü, 81 ildeki AKP İl Başkanlıklarına yürüyüş yapılarak, düzenlenecek kitlesel basın toplantısının ardından 1 saat oturma eylemi yapılacaktır.

TÜRK-İŞ BAŞKANLAR KURULU OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI Görselleri
Son 10 Sendikal Hareketten Haberler