THY İşten Attığı 305´den 256´sını Şartlı İşe Almayı Kabul Etti

THY'de 305 için son perde THY Yönetimi ile Hava-İş Sendikası arasında yapılan protokolle işten atılan 305 işçiden 256'sı işlerine dönebilecek. Ancak açtıkları davadan feragat etmek şartı ile ve kıdemleri sıfırlanarak
Hava taşımacılığı işkolunda AKP hükümetinin torba yasayla bir gecede getirdiği grev yasağına karşı çıktıkları için işten atılan 305 kişi için karar verildi. THY yönetimi ile Hava-İş Sendikası yönetimi arasında yapılan protokole göre 256 kişinin işe başlaması uygun görüldü. Ancak işe başlayacakların kıdemleri sıfırlanacak.
Hava-İş Sendikası, yaptığı yazılı açıklamada, 305'e ilişkin THY bünyesinde 256 işçinin işe başlayacağı, Teknik A.Ş.'den atılan 39 kişiyle ilgili ise görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Sendika yönetimi, yazılı açıklamada sayı vermedi ancak 305'le yapılan toplantıda THY yöneticilerinin işe başlatmayı kabul etmediği kişi sayısının 25 olduğunu söyledi ve isim listesini açıkladı.
Yazılı açıklamada ise gerekçe şöyle ifade edildi: "Bazı üyelerimiz işveren tarafından disiplin suçu niteliğindeki suçlar kapsamında görüldüğünden işe iadeleri konusunda mutabakat sağlanamamıştır. Bu arkadaşlarımız için anlaşma protokolüne şerh düşülmüş ve arkadaşlarımızın yasal haklarını araması hususunda ve hukuki süreçte kendilerine sendikamızca her türlü destek verilecektir." 'İşe başlatırız ancak davadan feragat edin' THY Yönetimi ile varılan mutabakatın ardından 305'e bilgi veren sendika yönetimi, işe başlayacak olanların açtıkları davalardan feragat etmeleri gerektiğini söyledi. İşçilerin Aydınlık'a verdikleri bilgiye göre, sendikadan işçiler tek tek aranarak "Gelin feragata imza atıp işe başlayın" deniliyor. Aydınlık'a bilgi veren hukukçular, işçilerin davalarından feragat etmeleri durumunda alacakları kıdem tazminatlarının bile tehlikeye gireceğini söylüyorlar. Ayrıca davadan feragat eden işçi, bu feragatla sadece işverenin işten çıkarmada haklılığını kabul etmekle kalmayacak aynı zamanda da, işverene avukatlık ve mahkeme masraflarını da ödeyecek. İlk icraat grev pankartını indirmekti Hava-İş Sendikası'nın yeni yönetimi açıklamasında göreve geldikleri 8 Aralık'tan bugüne kadar büyük başarılara imza attıklarını iddia etti. Yaklaşık yedi ay süren grevi başarıyla sonuçlandırdıklarım ileri süren yönetimin ilk icraatı, Toplu İş Sözleşmesi imzalanmadan THY Genel Müdürlüğü önündeki "Bu İşyerinde Grev Vardır" pankartını indirmek oldu. Göreve geldiklerinin üçüncü günü grev alanına giden Genel Başkan Ali Kemal Tatlıbal, direnişi de bitirdiklerini açıklamıştı. Tatlıbal, işe iade davalarında işçilerin aleyhine THY Yönetiminin şahitliğini de yapmakla da tanınıyor.
 
Kaynak: Aydınlık Gazetesi
Son 10 Sendikal Hareketten Haberler