Sendika Sonuna Kadar Yanınızda

Denizli'de sendikalı oldukları için işten çıkartılan Zorlu Tekstil işçilerini, direnişlerinin 31. gününde örgütlendikleri TEKSİF Sendikası Genel Merkez yöneticileri ziyaret etti.
TEKSİF Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Metin Kır ve Genel Mali Sekreteri İbrahim Öner ziyaret sırasında fabrika girişindeki direniş alanında bekleyen işçilerle sohbet etti. 
Sohbet sırasında işçiler özellikle fabrika içinde ve fabrika yöneticileri tarafından çıkarılan söylentilere dair sorularını sordular.
"Sendikanın ve sendika yöneticilerinin işçileri sattığı, işten çıkarılması gereken işçi isimlerinin sendikacılar tarafından patrona verildiği” yönündeki söylentileri soran işçilere yanıt veren TEKSİF Genel Mali Sekreteri İbrahim Öner, "Kimse TEKSİF gibi köklü bir geçmişi olan çınarı satın alamaz. Çıkarılan işçilerin bir kısmı sendikalı bile değildi. Bu bile sendikanın bu durumla alakası olmadığının bir göstergesidir” dedi.  

SENDİKA İŞ GÜVENCESİDİR
Öner’e işçiler ise zaten bu söylentilere itibar etmediklerini ancak genel merkez yöneticilerinin de ağzından duymak istediklerini söylediler. Daha sonra Öner’in işçilere, "İçerideki arkadaşlarımız neden hala üye olmadan bekliyor” diye sorması üzerine işçiler, içerideki arkadaşlarının işten çıkarılma korkusu ile üye olmaktan çekindiğini söyledi. 
Öner ise içerideki işçilere seslenerek, "Bu devirde kimsenin iş garantisi yok. Sendikaya üye olmayanlar bile işten çıkarılıyor ancak sendikaya üye olup sözleşme imzalarlarsa iş güvencesine sahip olabilirsiniz” dedi. Öner, işten çıkarılan işçi arkadaşların da davaların açıldığı ve en kısa sürede işe iade hakkını kazanacaklarını söyledi.

ÇOCUKLARIM İZİN SANIYOR
Direniş sırasında görüştüğümüz işçilerden biri olan Filiz Köksal, kendisinin işten çıkarılalı 10 gün olduğu ve 10 günden beri direnişte olduğunu söyledi.
İşten çıkarılma durumunu nasıl karşıladığını sorduğumuz Köksal, "Burada çocuklarımın hakkı yeniyor. Beni izinde sanıyorlar. Erzak yardımının çok faydası olacak. Bizler işten atılan işçiler olarak umudumuzu hiç kaybetmiyoruz sendika bu fabrikaya girecek” diye konuştu.
 
Kaynak: www.evrensel.net
Son 10 Sendikal Hareketten Haberler