Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

 

8 Mart 2014… Bir Dünya Emekçi Kadınlar Gününü daha karşılıyoruz.
Bu yıl da soruyoruz kendimize; acaba dünyada kadınlar anlaşılsa, değerleri bilinse, emekleri sömürülmese, şiddetemaruz kalmasa; 8 Martlara gerek kalır mıydı? Elbette ki kalmazdı.

Bilindiği gibi ülkemizde ve dünyada kadınlar pek çok sıkıntı karşısında mücadele etmek durumunda bırakılıyor. Ve her 8 Martta da bu sıkıntılar sıralanıyor.

Gelin bu sene başka bir şey yapalım ve kadınlarımız için güzel bir dünya ve gelecek hayal edelim ve her güzel şey bir hayalle başlar diyelim…

Öyle bir dünya düşünün ki her ülkeye barış, huzur ve refah hakim. Bu mutlu dünyada tüm kadınlar özgürce yaşıyor. Her konuda seçim yapma hakkı onlara bırakılıyor. Kadın, hangi mesleği seçeceğine, kiminle evleneceğine ve kaç çocuk doğuracağınayalnızca kendisi karar veriyor. Ona çocuk yapma ya da 3 çocuk yap diyen yok.

Dünyada öyle güzel gelişmeler oluyor ki, kız çocukları doğdukları günden ölene kadar hiçbir şiddet olayına maruz kalmıyor.Kadın cinayetleri tarihin derinliklerine gömülüyor.

Öyle güzel bir dünya düşünün ki ev işleri sadece kadının işi olduğu düşüncesinden ve bu konuda kadına yapılan baskıdan vazgeçiliyor. Ev işlerini kadın ve erkek birlikte yapıyor.

Kadınlar için dünya öyle güzel bir hal alıyor ki, kadınlar işsizlik nedir bilmiyor, kayıtdışı çalışmak durumunda kalmıyor. Çalıştığı işyerinde emeğinin tam karşılığını alıyor, ücret konusunda cinsiyete bağlı bir ayrımcılıkla karşılaşmıyor. Yaşadığı yerde karnını doyuramadığı için yurdundan, evinden çok uzaklara göç etmek zorunda kalmıyor.

Öyle mutlubir dünya ve Türkiye hayal edin ki kadınlar sendikalı olduğu için iştençıkarılmıyor ve baskı görmüyor. Özgürce istediği sendikada örgütlenebiliyor. Tüm kadınlar, toplu iş sözleşmesi kapsamında insanca yaşayabileceği koşullara kavuşuyor.

Her güzel şey bir hayalle başlar dedik. Hayallerin gerçeğe dönüşmesi de mücadeleyle mümkün oluyor.Sizler de Sendikamız Basın-İş’e katılarak bu mücadele için zaten önemli bir adım attınız. Bundan sonra Sendikamız çatısı altında kurduğumuz güçlü dayanışmayla,kadın ve erkek, daha güzel yarınlara hep birlikte yürüyeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüzü kutluyor, saygılar sunuyoruz.

Basın-İş Sendikası
Basın Bürosu

 

Son 10 Basın Açıklamaları