BASKILARA KARŞI CUMHURİYET GAZETESİ'NİN YANINDAYIZ!

01 Kasım 2016
 
Basına ve kamuoyuna;
TÜRK-İŞ / BASIN-İŞ SENDİKASI OLARAK;
 
GAZETECİLİĞİ SUÇ SAYANLARA KARŞI CUMHURİYET GAZETESİ'NİN YANINDAYIZ!
BASKILARA KARŞI CUMHURİYET GAZETESİ'NİN YANINDAYIZ!

OHAL ile devleti baskı aracına dönüştürerek ve toplumsal algı yaratmak adına bu ülkenin ve Cumhuriyet'imizin değerlerine saldıranlara, "ÖZGÜR BASIN"ın sesini kısanlara karşı CUMHURİYET GAZETESİ'nin yanındayız.
Demokratik muhalefet yapanlara,  temel hak ve özgürlükler adına yazı yazanlara, haber alma özgürlüğümüz için yazı fotoğraf ve çizgileri ile emek verenlere düşman gibi yaklaşan zihniyete YETER demek  için CUMHURİYET GAZETESİ'nin yanındayız.
Son yıllarda basın ve medya kuruluşları ve gazeteciler üzerinde çeşitli bahanelerle başlatılan soruşturma, gözaltı, tutuklama, kapatma, yayın yasağı vb yollarla sistematik hale gelen  baskılara, Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan baskın ve yapılan gözaltılarla bir yenisi eklendi. 

Bu son operasyonda Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Kitap Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay, Yazarlar Hikmet Çetinkaya, Aydın Engin, Güray Öz, Kadri Gürsel ve Önder Çelik karikatürist Musa Kart ile birlikte Cumhuriyet Vakfı yöneticileri dahil 12 kişi gözaltına alındı.

İçimize sindiremiyoruz ve sindirmeyeceğiz!

Türk-İş Basın-İş Sendikası olarak BASINA ÖZGÜRLÜK için tüm basın örgütleri, sendikalar ve sivil toplum örgütleri ile birlikte mücadele edeceğiz. Cumhuriyet'i yalnız bırakmayacağız...

 
BASIN-İŞ SENDİKASI

Son 10 Basın Açıklamaları