BAŞKA ÖZGE'CAN'LARIMIZ YANMASIN!

 
Hiçbir bebek canavar doğmaz, o bebekleri bizler canavarlaştırırız… Nasıl canavarlaştırırız? Onlara doğduğu günden itibaren "erkek” olmanın üstünlüğünü, farklılığını anlatırız mesela … Nasıl mı? Mesela kız çocuklarımızı ilk günden itibaren "korunaklı” yetiştiririz… Onlara karşı cinse nasıl davranması gerektiğini öğretiriz… Mesela onlara ne giymesi, nasıl konuşması, nasıl davranması gerektiğini öğretiriz; "ağır, oturaklı nasıl olunur onu öğretiriz”…  Daha en başından çocukken olgunlaştırırız yeri gelir hizmet ettirir yeri gelir dünyaya açılan kapılarını kapatırız bir bir … Ayıplar, yaftalarız … Eğitim ve çalışma hayatında da  cinsiyeti yine insanlığından önce gelir … Öyle ki cinsiyetinin adından dahi utanır hale getiririz "bayan olur, hanım olur” da bir türlü "kadın” olamaz… Sonra ne mi olur işte canlar ölür, toplum canavarlaşır, kadın kadınlığından dolayı her türlü baskı ve şiddetin hedefi haline gelir ve yavaşça kaybolur….
 
Bu hale nasıl mı geldik? Kız çocuklarımıza hayat boyu verdiğimiz "ahlak” derslerini erkek çocuklarımıza vermeyi unuttuk. Onlara saygıyı, sevgiyi öğretmek aklımızın ucundan dahi geçmedi… Daha en başından kabullendirdik onlara "üstünlüğü”… 
 
Bizler emeğin örgütleri olarak bu vahşete sessiz kalamayız, tacize, tecavüze sessiz kalamayız. Çünkü unutursak hatırlatırlar… Önümüz 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü… En azından bir kez olsun kadınlara sembolik bir gül sunmanın ötesine geçelim… Kadın üyelerimizin, emekçilerimizin bir kez olsun kendilerine özgü sorunlarını anlamak için uğraşalım… Bir kez olsun dünyaya kadınların gözünden bakalım… Bir kez olsun bize "öğretilenin” dışına çıkalım… Bizler de bu selde bir damla olalım ki başka ÖZGE”CAN”LARIMIZ YANMASIN!!!
 
BASIN-İŞ SENDİKASI
MERKEZ YÖNETİM KURULU

Son 10 Basın Açıklamaları