19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Bağımsızlık meşalesinin yakıldığı bugünde, ne yazık ki yüreğimizi yakan Soma faciası nedeniyle buruk, üzüntülü ve öfkeliyiz… "Zonguldak’ın derin toprakları altındaki maden serveti ne kadar kıymetli ise, bizim nazarımızda Zonguldak da o kadar çok kıymetli bir vilayetimizdir” diyerek Zonguldak’taki maden işçilerine seslenen Atamızı, Soma’da iş cinayetine kurban verdiğimiz madencilerimizle birlikte anıyoruz bugün…

Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda ilk ve en önemli adım olan 19 Mayıs, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk gençliğine armağan edilmişti. Ancak biz son yıllarda gençlerimizin 19’larında sokak ortasında dövülerek öldürüldüğü, sakat bırakıldığı, madenlerde ekmeği için mücadele verirken iş cinayetine kurban gittiği günlere tanık oluyoruz acı bir şekilde.

Diğer yandan işsizlik en çok gençleri vuruyor. Genç işsizliğin resmi rakamlarda bile yüzde 17’lerde seyrettiği günümüzde, Türkiye İş Kurumu’nun verileri de bir başka acı gerçeği gözler önüne seriyor; iş bekleyen madencilerden 247’si 15-19 yaş aralığında …  Yasal mevzuata baktığımızda maden ocaklarında çalışma yaşı 18’in üstü... Burada görüyoruz ki gençlerimiz işsizlik tehdidi altında bedenlerinden büyük iş yüküne mecbur bırakılıyor ve biz ancak onları kaybedince görebiliyoruz bu kara tabloyu.

Atatürk’ün "vatan sevgisinin ve fikir hürriyetinin en kıymetli timsali” olarak gördüğü gençler, ne yazık ki bugün gelinen noktada düşüncelerinden ve vicdanlarından dolayı şiddetin en ağırına maruz kalıyorlar.

Cumhuriyet’in emanet edildiği gençlerimizi içinde bulundukları karanlıktan hak ettikleri aydınlığa çıkarmak için, bizler mücadelemizi sürdüreceğiz… Bu inançla, herkesin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bir avuç kömür için bir ömür veren madencilerimizi, emek şehitlerimizi, ömürlerinin baharında daha güzel bir gelecek için mücadele verirken öldürülen tüm gençlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

Basın-İş Sendikası

Merkez Yönetim Kurulu


Son 10 Basın Açıklamaları