Ülkemizde Basın Özgürlüğü Yok Edildi

24 Temmuz günü; basında ilk kez sansürün kaldırılması nedeniyle basın tarihimiz açısından önemli bir gün. Bugün, Türk basınında ilk kez sansürün kaldırılmasının 105. yıldönümü. Ancak günümüzde Türkiye’de sansürsüz ve özgür basından söz etmek ne yazık ki mümkün değil.

Son 10 yıldır Cumhuriyet tarihimizde örneğine rastlanmayan uygulamalar ile basın kuruluşlarımız ve gazetecilerimiz baskı altında bulunuyor. Gazetecilerimiz üzerindeki baskılar öyle bir noktaya geldi ki ülkemizde gazetecilik mesleği adeta yapılamaz hale geldi.

Gazetecilerimize, hükümeti sürekli öven ve doğruları halka göstermeyen yayınların yapılması dayatılıyor. Bu dayatma öyle bir hal aldı ki; yandaş medya veya yandaş gazeteciye dönüşmeyenler; ya işinden ediliyor ya da hapse atılıyor. Son yıllarda işsiz gazeteci sayısında inanılmaz artışlar oldu. Çok değerli gazeteci arkadaşlarımız, söz konusu baskılar nedeniyle şu anda mesleğini yapamıyor.

Sadece; Gezi Parkı’nda olayların başladığı 27 Mayıs 2013 tarihinden bu yana geçen sürede gazete ve televizyonlarda en az 59 basın emekçisi işinden atıldı ya da uygulanan sansüre karşı çıktıkları için istifa etmek zorunda kaldı. 13 basın emekçisi Gezi Parkı olayları sırasında zorunlu izne çıkartıldı.

Öte yandan Türkiye tutuklu gazetecileri ile dünya birinciliğini sürdürüyor. Halen 76 gazeteci cezaevlerinde tutuklu bulunuyor.

Ne yazık ki ülkemizde gazetecilik mesleği açısından karşımıza çıkan tablo bu. Bir ülkede basın özgürlüğün bitirilmesi, halkın haber alma özgürlüğünün elinden alınması; o ülkede demokrasinin artık var olmadığının en önemli kanıtıdır.

Türk basını bir dönüm noktasına gelmiştir. Halk yandaş medya tarafından kaldırıldığını fark etmiş, bilgi alma özgürlüğünü yeniden elde etmek istemektedir. Bu nedenle basın özgürlüğünün yeniden elde edilmesinde; basın kuruluşlarının ve gazetecilerin arkasına bu halk desteğini alması etkili olacaktır. İnanıyoruz ki; Türk basını halkından aldığı güçle, baskılardan kurtularak, yeniden sansürsüz ve özgür hale gelecek, önümüzdeki yıllarda 24 Temmuz günleri gerçek bir bayram havasında kutlanacaktır.

Yakup Akkaya Genel Başkan

 

Son 10 Basın Açıklamaları