Türkiye'de Her 6 Saatte 1 İşçi Hayatını Kaybediyor

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Vakfı Ankara Şubesi'nde düzenlenen konferansta, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı Zuhal Erişen iş güvenliği konusunda önemli bilgiler verdi. Türkiye'de her 6 saatte bir iş kazaları nedeniyle bir çalışanın hayatını kaybettiğini aktaran Erişen, dünyada her yıl 1.2 milyon insanın iş kazası ve meslek hastalıklarından hayatını kaybettiğini ifade etti.
Yılda 1.2 milyon can kaybı
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği konusunda dünyadan ve Türkiye'den ilginç istatistikler paylaşan Erişen, Türkiye'de her 6 dakikada bir iş kazası meydana geldiğini, her 2.5 saatte bir 1 çalışanın sakat kaldığını, her 6 saatte 1 çalışanın ise hayatını kaybettiğini aktardı.
Erişen'in verdiği bilgilere göre dünya genelinde iş kazaları sonucu can ve mal kaybı oldukça fazla. İş kazaları ve meslek hastalıklarının ABD'ye yıllık maliyeti 190 milyar doları bulurken, Norveç için bu rakam 40 milyar kron, Almanya için 28 milyar dolar, Avustralya için ise yılda 15-37 milyar Avusturalya doları olarak gerçekleşiyor. Erişen'in sunumuna göre dünyada her yıl 1.2 milyon insan iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu hayatını kaybederken, 160 milyon çalışan iş kazaları ve meslek hastalıkları dolayısıyla yaralanmakta ve hastalanmakta.
Beş temel neden var
Erişen, iş kazalarının sebepler ile ilgili de çarpıcı istatistiklere yer verdi. Erişen'in verdiği bilgilere göre iş kazaları yüzde 78 oranında "Tehlikeli Hareket" olarak nitelendirilen kusurlar, yüzde 20'si ise "Tehlikeli Durum"dan kaynaklanıyor. Kazaların yüzde 2'lik kısmını ise doğal afetlerden kaynaklıyor. Kazalann incelendiğinde 5 temel nedenin arka arkaya dizilmesi sonucu meydana geldiğini aktaran Erişen, bu 5 temel faktöre "Kaza zinciri" adı verildiğini belirtti. Erişen bu 5 faktörü şöyle sıraladı: "İnsanın tabiat şartları karşısında zayıflığı, kişisel kusurlar, tehlikeli hareket-tehlikeli durum, kaza olayı, yaralanma." Etkinlik sonunda Zuhal Erişen'e Vakıf Şube Başkanı Ahmet Sarıgül tarafından plaket takdim edildi.
 
Kaynak: Aydınlık Gazetesi
 
Son 10 Çalışma Hayatından Haberler