TÜRK-İŞ BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Genel Başkanımız Yakup Akkaya’nın da katıldığı Türk-İş Başkanlar Kurulu, 13 Ekim 2014 Pazartesi günü Abant’ta toplandı.
 
Torba Yasa, Orta Vadeli Program ve ülkemizde yaşanan son gelişmeler gibi konuların görüşüldüğü toplantıda söz alan Genel Başkanımız, burada yaptığı konuşmasında:
 
"Son günlerde ülkemizde yaşanan trajediyi görüyor ve kahroluyoruz. İnsanlarımızın ölümüne neden olacak şekilde şiddet içeren, vandallığa varan olayları tasvip etmiyor, şiddetle kınıyoruz. Öte yandan ifade etmeliyim ki, bu olayların kaynağı iktidarın yanlış politikalarıdır. Geldiğimiz noktada, 1980 öncesi görüntülere tanık oluyor; sokağa çıkma yasaklarının olduğu, sokaklarda askerlerin ve tankların dolaştığı bir süreci yaşıyoruz. Savaşın en büyük yıkım olduğunu yakın coğrafyamızdan biliyoruz. Ve yaşananların, en fazla zararı çocuklara, annelere ve biz emekçilere verdiğini görüyoruz. Bu nedenledir ki, işçi sınıfının temsilcileri olarak bizler, demokrasiyi, özgürlükleri ve barışı her yerde gür sesle dile getirmeli ve SAVAŞ’A HAYIR demeliyiz. Bununla birlikte, vandallığı, şiddeti ve her türlü terörizmi şiddetle kınamalı ve lanetlemeliyiz” dedi.
 
Genel Başkanımız Orta Vadeli Program’a yönelik açıklamasında ise: "Sayın Babacan’ın açıkladığı program, 2023 hedeflerinin çöktüğünü göstermektedir. Bu programda yatırım yoktur. Hedef yüksek enflasyon, düşük faiz ve düşük büyümedir. Büyüme %4’ten %3,3’e, yıllık ihracat hedefi ise 7 milyar dolara düşürülmüştür. Hedeflerde büyük sapmalar vardır. Bu program Türkiye’yi orta gelir tuzağına mahkûm eden ve işsizliği ülkemizin kaderi olarak gören bir programdır. Üst üste gelen zam furyası ve vergi artışları 2015 Kamu Toplu İş Sözleşmeleri’nin zorlu geçeceğinin işaretidir. Ayrıca, Kıdem Tazminatı Fonu ve Özel İstihdam Büroları ile ilgili dosyaların Sayın Başbakan tarafından yeniden açılmak istenmesi kabul edilemez. Diğer yandan, ülkemizde milyonlarca işsiz varken, işverenlerin talebi doğrultusunda ucuz işgücü sömürüsü olarak Suriyeli sığınmacılara çalışma hakkı verilmesini de anlamış değiliz. Türk-İş, bu konularla ilgili tavrını açıkça ortaya koymalıdır” ifadelerine yer verdi.

Son 10 Sendikal Hareketten Haberler