TÜRK-İŞ BASIN TOPLANTISI:'KAĞIT KRİZİ'...12 Eylül 2018 Çarşamba günü, Türk-İş Genel Merkezi’nde "Kağıt Krizi” gündemiyle bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay tarafından düzenlenen toplantıda Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, Genel Başkanımız Savaş Nigar, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Ağaç-İş Sendikası Genel Sekreteri Gökhan Kibar hazır bulundu.

Toplantıda, kağıt sektöründe yaşanan sıkıntılar, krizin olası sonuçları ve ortak çözüm önerileri Ergün Atalay tarafından dile getirildi. Atalay: "Kriz nedeniyle işyerlerinin kapanması, binlerce kişinin işsiz kalması sonucunu getirecektir. Bu nedenle hükümet gazete ve kitap kağıdı krizine el koymalı, sorunu çözmeli ve zor durumdaki gazete ve yayınevlerine destek vermelidir. Hükümet gazete ve yayınevleri yöneticileriyle bir araya gelmelidir. Hükümet temsilcisi ile mağdurlar krizi enine boyuna ele almalı, krizin aşılabilmesi için alınacak önlemler konuşulmalı ve gazete ve yayınevlerinin ayakta kalmalarını sağlayacak önlemler alınmalıdır.” dedi.
 
Kriz ile başa çıkma noktasında alınabilecek tedbirlerin sıralandığı Açıklama, basın mensuplarının konuya ilişkin sorularının cevaplanmasının ardından son buldu.
 
 
Bizler de Basın-İş Sendikası olarak; konunun sadece bir kağıt sektörü krizi olmadığını bir kez daha vurguluyor, ulusal ekonominin temel girdilerinden biri olan Kağıdın karşı karşıya kaldığı bu durumun yurttaş meselesi olduğunu belirtmek istiyoruz.

Çünkü Kağıt Medeniyettir!

Okuduğumuz gazete, dergi, kitaplardan, yurttaşlara sunduğumuz her türden el ilanına, broşüre, okul kitaplarına, sınav evraklarına, fotokopilere, diplomaya, karneye, yazdığımıza, çizdiğimize… Kullandığımız banknotlardan, attığımız oy pusulasına, pasaporta, bandrollere, pullara, postalara, banka makbuzlarına… Yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz, kullandığımız ne varsa marketlere inen her şeyin kutusundan, kağıt ambalajına, etiketine, faturasına… Tuvalet kağıdından, kağıt havluya, mendile, çocuk bezine… Kısaca kağıt yaşamın ta kendisidir ve bu kriz tüm alanlarda vatandaşın ve devletin bütçesine negatif yansıyacaktır.

Bir Şey Yapmalı!

SEKA mutlaka yeniden açılmalı, yerel kağıt üretimi desteklenmelidir. 
Zor durumdaki üreticiler ve çalışanlar korunmalıdır.
KDV mutlaka %1’e indirilmeli, Basın İlan Kurumu ulusal ve yerel basına verdiği desteği artırmalıdır.
 
Basın Toplantısı'na aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 


TÜRK-İŞ BASIN TOPLANTISI:'KAĞIT KRİZİ'... Görselleri
Son 10 Sendikal Hareketten Haberler