Süreç işçilerle birlikte yürütülsün

Anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olan DHL işçileri 1 yılı aşkın süren bir mücadelenin ardından TÜMTİS Sendikasında örgütlendi. TÜMTİS'e üye oldukları için işten çıkarılan DHL işçileri yılmadı. Tam 476 günün sonunda, tüm zorluklara rağmen işçilerin mücadelesi sonuç verdi TÜMTİS Sendikası, DHL'de yetki alarak sözleşme sürecini başlatmış oldu. Ancak sendika ve işveren arasında yapılan TİS görüşmelerinden olumlu sonuç alınamayınca arabulucu süreci başlamış oldu. Şimdi 60 gün içerisinde taraflar masaya oturmazsa DHL'de greve gidileceği ifade ediliyor.

ATILAN İŞÇİLERİ GERİ ALINSIN

Tüm baskılara rağmen sendikal hakları için mücadeleyi sürdüren DHL işçileri, TİS sürecinin işçilerle birlikte yürütülmesini istiyor. Toplusözleşme sürecine dahil olmak istediklerini anlatan DHL işçileri, TİS'te 60 maddenin 40'ında anlaşıldığı bilgisini veriyor ancak hangi maddelerde anlaşılmadığını bilmiyor. DHL işçilerinin TİS'te iki talebi ön plana çıkıyor; atılan işçilerin geri alınması ve taşeron sisteminin kaldırılması. TÜMTİS'in mücadeleci bir sendika olduğunu belirten DHL işçileri, sendikanın TİS sürecini de buna uygun şekilde ele almasını istiyor. İşyerinde grevin sıkça konuşulduğuna dikkat çeken DHL işçileri "Eğer arkadaşlarımız işe geri alınmazsa çeşitli mücadele yollarına başvuracağız. Mücadele olumlu sonuçlanmazsa greve gideriz" diyor.

ÖZTÜRK: ÜYELERİMİZİ BİLGİLENDİRİYORUZ

TİS sürecine ilişkin bilgi veren TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, TİS'te 40 maddede anlaşmaya varıldığını, ücret ve ücrete bağlı 20 maddede ise anlaşma sağlanamadığını söyledi. İşten çıkarılan işçilerin işe alınmasıyla ilgili işverenle görüşmelerin devam ettiğini anlatan "İşveren, 7 işçinin işe alınmasını teklif etmiştir. Sendika olarak biz, işten çıkarılan işçilerin tamamının işe alınmasını talep ediyoruz. Anlaşma sağlanamayan maddelerle ilgili uyuşmazlık tutanağı tutuldu. Bakanlığın tayin edeceği resmi arabulucu süreci başladı" dedi.

TİS süreci ve gelinen aşamaya ilişkin DHL depolarında genel üye toplantıları yapıldığını ve üyelere bilgi verildiğini anlatan Öztürk "Üyelerimizle birlikte, başarılı bir TİS imzalayarak bu süreci tamamlamak için mücadelemizi sürdürüyoruz. Sözleşmeye ilişkin bilgi almak isteyen üyelerimiz sendikayla iletişime geçerek her türlü bilgiyi alabilirler."

Kaynak: Günlük Evrensel Gazetesi
Son 10 Sendikal Hareketten Haberler