Sendikamızdan Luna İşçisine Destek

Luna Elektronik fabrikasında, sendikalı oldukları için işten çıkarılan işçiler için, Birleşik Metal-İş Sendikası üyeleri, 22 Mart 2014 Cumartesi günü fabrika sahibinin Alsancak'ta bulunan evinin önünde buluştu. Burada yapılan basın açıklaması öncesi, Kıbrıs Şehitleri Caddesinin başından evin önüne kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş sırasında Alsancaklılar işçilere destek verdi.
 
Yürüyüşe, Genel Sekreterimiz Savaş Nigar, Uzmanımız Fatih Aydemir, üyelerimiz ve bir çok fabrikadan işçiler de katıldı. 

Fabrika sahibinin evinin önünde yapılan basın açıklaması öncesinde konuşan Beko,  "Sendikalaşma yasal bir haktır, işçileri sendikalı oldukları için işten çıkaran patron, anayasayı ihlal etmiştir ve bu yüzden de yargılanması gerekmektedir” dedi. 

Daha sonra basın açıklamasını Birleşik Metal-İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek okudu. Çeltek, açıklamaya Luna direnişini özetleyerek başladı. 25 Şubat günü başlayan direnişin sürdüğünü belirten Çeltek, patronun bu süre içerisinde sendikalaşmalarını engellemek için yaptığı saldırılarından bahsetti. Patronun hukuksuz davranışlarını bırakmasını ve sendikayı tanıyıp, atılan işçilerin geri alınmasını isteten Çeltek, "Amacımız sadece tazminat falan değil,  bizler o işyerinde toplu iş sözleşmeli ve daha iyi şartlarda çalışmak istiyoruz” dedi. 
 
Kaynak: Evrensel Gazetesi 
Son 10 Sendikamızdan Haberler