Milyonlarca Yoksul 66 Bin Milyoner

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) yayımladığı verilere göre, Türkiye'deki milyoner sayısı geçen yıl 14 bin 693 kişi arttı. Böylece toplam milyoner sayısı 66 bin 846'ya çıktı. 
Banka hesaplarında 1 milyon lira ve üzerinde parası bulunan gerçek ve tüzel kişilerin toplam mevduatı da 267.2 milyar lira olarak açıklandı. Bankalardaki toplam mevduat miktar 2013 yılı sonunda 945.8 milyar lira olurken bunun 584 milyar liralık kısmı TL cinsi mevduatlardan oluştu. 
Milyonerlerin hesaplarının toplamı TL cinsi mevduatların yüzde 46'sını oluşturdu. 2013 yılında artan milyoner sayısı aslında Türkiye'nin acı bir gerçeğini gözler önüne seriyor. Günden güne artan gelir dağılımındaki adaletsizlik, fakirin daha fakir zengininse daha zengin olduğu bir düzeni kurumsallaştırmış durumda. ;
TÜİK'in açıkladığı yoksulluk sınırının, altındaki aylık asgari ücretle geçinen milyonlarca yurttaş ay sonunu getiremiyor. TÜİK'in 2012 yılına ilişkin açıkladığı son Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırmasına göre, en zengin kesimin geliri en yoksul kesimin gelirinin 8 katı oldu. Araştırmada yer alan bilgilere göre; yüzde 20'lik gruplarda, en yüksek gelire sahip son gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay yüzde 46.6 iken, en düşük gelire sahip ilk gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay sadece yüzde 5.9 olarak kaydedildi. 
TÜİK'in aynı araştıramanın sonuçlarına dayanarak açıkladığı yoksulluk rakamlarına baktığımızda da nüfusun yüzde 16.3'ü yoksulluk riski altında yaşıyor. Diğer yandan ciddi finansal sıkıntıyla karşı karşıya olan nüfusun oranı olarak tanımlanan ve belirlenmiş 9 maddeden en az 4 tanesini karşılayamama ya da mahrum olma durumunu tanımlayan "maddi yoksunluk" oranı da 2012 yılında yüzde 59.2 olarak hesaplanmıştı. 
 
Kaynak: Aydınlık Gazetesi
Son 10 Araştırma Haberleri