Karanfiller Adalet İçin

OSTİM ve İvedik'te 20 işçinin ölümüyle sonuçlanan patlamaların üzerinden üç yıl geçti. Patlamada yakınlarını kaybeden aileler, ilk günkü gibi taze olan acılarını, patlamanın yaşandığı yerde yapılan anmada paylaştı.
OSTİM ve İvedik'te 3 Şubat 2011'de meydana gelen patlamalarda yaşamını yitiren ve yaralanan işçilerin yakınları, dün patlamaların olduğu yerde bir araya geldi. Patlamaların yaşandığı yere karanfiller bırakan aileler adına açıklama yapan Azize Atmaca, her duruşma öncesinde Ankara Adliyesi önünde adalet talebini dile getirdiklerini, her ayın ilk Pazar günü de İstanbul Galatasaray Meydanı'nda Vicdan ve Adalet Nöbeti tutuklarını hatırlattı.

İŞ CİNAYETLERİNDE BİRİNCİYİZ
"OSTİM/İvedik'te, Esenyurt, Davutpaşa, BEDAŞ'ta, Özel Doğa Hastanesi'nde, Milas Güllük'te, Van Bayram Otel'de, Zonguldak Kozlu'da, Arka Sıradakiler dizi setinde hayatlarını kaybedenlerin aileleri olarak, kaybettiklerimiz için yılmadan bıkmadan adalet istiyoruz." diyen Atmaca, ekmek mücadelesinin işçinin hayatına mal olmasını istemediklerini ifade etti.
Türkiye'nin iş cinayetlerindeki birinciliğinin devam ettiğini söyleyen Atmaca, "İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin raporlarına göre, geride bıraktığımız 2013 yılında, 2012 yılına göre 355 daha fazla işçi hayatını kaybetti. 2013'te en az bin 235 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği bir ülkede, iş cinayetlerine dur diyebilmek için buradayız." dedi.

19 DURUŞMADA GELMEYEN ADALET
3 yıldır ve 19 duruşmadır adil bir yargılamanın gerçekleşmediğine vurgu yapan Atmaca, eksiksiz bütün sorumluların yargılanmasını istediklerini belirtti.
Atmaca, aileler olarak diğer taleplerini ise şu şekilde sıraladı:
»"28 Nisan diğer dünya ülkelerindeki gibi ülkemizde de 'İş cinayetlerinde hayatını kaybedenler için anma ve yas günü' ilan edilmelidir.
»OSTİM/İvedik patlamalarında hayatını kaybedenler anısına bu bölgede bir park yapılmalıdır. Bu parka, iş cinayeti lanetinin unutulmamasının bir işareti olarak, kaybettiklerimizin anısına saygıyı temsilen bir anıt dikilmelidir."
Yapılan açıklamanın ardından aileler, ikinci patlamanın olduğu yere bir yürüyüş gerçekleştirdi. "OSTİM'i unutma, unutturma", "İş kazası değil, bu bir cinayet" sloganları atan aileler, burada da bir açıklama yaparak adalet talebini yineledi.
 
Kaynak: Birgün Gazetesi
Son 10 Çalışma Hayatından Haberler