İşsizlik 202 Bin Kişi Arttı 107 Bini Kadın

DİSK-AR'ın yayımladığı Kadın Emeği ve Güvencesizlik Raporu'na göre son bir yılda işsiz kalan 202 bin kişinin 107 bini kadınlar. İş bulma umudu taşımayan kadınlar da eklendiğinde ülke geneli işsizlik rakamlarının yüzde 90'ınını kadınlar oluşturuyor.
Tam zamanlı olarak çalışan kadınların sayısı 112 bin kişi geriledi ve kayıt dışı çalışan kadınların oram da yüzde 52 arttı. Rapora göre iş gücüne katılım oranları, ekim 2013 döneminde geçen yıla göre kadınlarda yüzde 27.2 seviyesinde kaldı ve kadınlara yeni iş olanakları yaratılmadı. Her dört kadından birisi ekonomik faaliyetle uğraşırken, istihdam edilen kadm sayısı 19 bin kişi azaldı ve kadm işsiz sayısı 107 bin kişi arttı.
KRİZ TEĞET GEÇMEMİŞ!
Son 4 yıllık süreçte 500 bin kadının istihdama katıldığı ancak bu rakamın ekonomik krizle beraber düşüşe geçtiği tespit edildi. Kadm işsiz sayısındaki artış, iş bulan kadınların sayısındaki artışın önüne geçti. 202 bin yeni işsizin yüzde 53'ünü kadınlar oluşturdu. Umutsuz işsizler göz önüne alınırsa kadm işsiz sayışma 65 bin kişi daha ekleniyor ve toplam işsiz kadın sayısındaki artış 172 bine ulaşıyor.
Kadınların çalışma hayatında tercih edilmeme nedeni ise kültürel nedenler olarak görülüyor. Bu durumu engellemek için hükümet kanadından hiçbir adım atılmadığı da raporda ifade ediliyor.
TÜİK'TEN ALDATMACA
TÜİK verilerini oluştururken ayni, nakdi gelir, sosyal güvence, yol parası, cep harçlığı gibi karşılığında iktisadi faaliyette bulunanları işsiz olarak görmüyor. Bu koşullarda çalışan 1 milyon 332 bin kişinin üçte ikisi kadınlardan oluşuyor. Tam zamanlı olarak çalışan kadınların sayısında ise geçen yıla göre 112 bin kişilik gerileme yaşandı. Kayıt dışı çalışanların yüzde 52'sini kadınlar, yüzde 30'unu da erkekler oluşturdu.
Kaynak: Günlük Evrensel Gazetesi
 
 
Son 10 Araştırma Haberleri