İş Cinayeti Ticari Sırmış!

Maraş Afşin'de kömür sahasında yaşanan iş cinayetlerinin üzerinden tam 3 yıl geçti. 9 maden emekçisinin cenazesine halen ulaşılamadı. Olayın aydınlatılması için Enerji Bakanlığı'ndan teknik raporları isteyen Maden Mühendisleri Odası'na ise "Ticari sır, veremeyiz” yanıtı verildi.
Maraş'ın Afşin ilçesinde bulunan Çöllolar kömür sahasında, 6 Şubat ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde iki kez heyelan ve şev kayması meydana gelmiş, ilk olayda 1 işçi yaşamını yitirmiş, ikinci olayda ise ikisi mühendis 10 maden emekçisi can vermişti. İkinci olayda göçük altında kalan işçilerin yalnızca birinin cenazesi bulunabildi, 9 işçi ise halen toprak altında.
Maden Mühendisleri Odası (MMO) Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, dünyada örneği pek nadir olan bu boyuttaki bir maden kazasının her yönüyle irdelenmesi ve araştırılması gerektiğine dikkat çekildi. Açıklamaya göre, MMO, bu amaçla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na değişik tarihlerde üç kez yazıyla başvurarak, olayla ilgili teknik raporları istedi. Açıklamada, bu talebe karşılık Bakanlık'tan gelen yanıt da paylaşıldı. Yanıt, skandal niteliğinde.

'SİZ TARAF DEĞİLSİNİZ'
Bakanlığa bağlı olan, söz konusu sahanın ruhsat sahibi Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından MMO'ya gönderilen yanıtta, istenen belgelerin ticari sır olduğu, soruşturmanın ise sürdüğü belirtiliyor. Yanıtta şöyle deniyor: "İlgi yazınızda belirtilen bilgi ve belgeler, hem ticari sır niteliğinde, hem de Çöllolar Açık İşletmesinde meydana gelen heyelan olayları ile ilgili devam eden adli ve idari soruşturmalara dahil edilmiş dokümanlardır. Odanız bu dokümanlara istinaden açılan bir davaya ya da devam eden bir soruşturmada taraf olmadığından, şirketimiz bu dökümanların verilmesinin uygun olmayacağı görüşündedir.”

'ÜYELERİMİZ DE GÖÇÜK ALTINDA'
MMO, Bakanlığın yanıtına sert tepki gösterdi. MMO'dan yapılan açıklamada, "Meslek odaları, Anayasa'nın 135. maddesine göre 6235 sayılı kanunla kurulmuş kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır. Söz konusu olayda MMO'nun üyeleri de yaşamını yitirmiş ve halen göçük altındadır. Tüm bu gerçekler ortadayken MMO'nun olayda 'taraf' olarak görülmemesini anlamak mümkün değildir. Tamamı teknik ve kamu denetimine açık olan istediğimiz bilgilerin 'ticari sır' olarak değerlendirilmesi de ayrıca düşündürücüdür” ifadeleri yer aldı.

SORUMLULAR YARGILANMIYOR
MMO'dan yapılan açıklamada, Afşin Başsavcılığı'nın hazırlık soruşturması kapsamında hazırlanan bilirkişi raporlarında, sahadaki üretimle ilgili birçok eksiklik ve denetim noksanlığının tespit edildiği, Başsavcılığın bunun üzerine bazı kamu personeli hakkında soruşturma izni talep ettiği anımsatıldı. Bu personel hakkında soruşturma izni verilmediğine dikkat çekilen açıklamada, "Başsavcılık, Danıştay 1. Dairesi'ne karar hakkında itirazda bulundu, ancak Danıştay bu itirazı reddetti” denildi.

‘9 maden işçisini unuttunuz mu?’
TMMOB Maden Mühendisleri Odası, yetkililere kamuoyu adına şu soruları yöneltti:
»3 yıldır göçük altında olan 9 kişi unutulmuş mudur, 9 kişinin akibeti hakkında ne düşünülmektedir?
»11 maden emekçisinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili bu güne kadar hangi araştırma sonuçlarına varılmış ve ne gibi yaptırımlarda bulunulmuştur?
»Afşin Cumhuriyet Başsavcılığı‘nın olayla ilgili soruşturma yapmak istediği kamu personelleri için soruşturma izni neden verilmemiştir ?
»Odamıza "ticari sır” denilerek verilmeyen olay öncesi ve sonrasını gösteren teknik raporlar, kamuoyuyla paylaşılacak mıdır?
»Havzada gelecekte benzer iş kazalarının yaşanmaması için neler planlanmaktadır?
 
Kaynak:www.birgun.net
Son 10 Çalışma Hayatından Haberler