HAZİRAN AYI İŞ CİNAYETLERİ RAPORU AÇIKLANDI ...

 
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Haziran ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre; Haziran ayında en az 141 işçi yaşamını yitirdi.
 
En fazla ölümler, yine İnşaat, tarım, maden ve taşımacılık işkollarında yaşandı. Buna göre; 37 inşaat işçisi, 29 tarım emekçisi ve 16 taşımacılık işçisi can verdi. Madenler, Soma’dan sonra değişen pek bir şeyin olmadığını gözler önüne sererek; Haziran ayında 10 işçiye mezar oldu.
 
Ve Şırnak’ta yaşanan maden cinayetleri, insan hayatının bir bidondan ibaret, bir bidondan ucuz olduğunu bizlere gösterdi;  aynı bidon madene işçi indiriyor ve yine o bidon madenden cansız işçi bedeni çıkarıyor…
 
Ve diğer ölümler…
 
Biz her gün kaza süsü verilmiş bir iş cinayetine tanık olurken, bu cinayetlerin diğer bir ayağı olan meslek hastalıklarını ne yazık ki unutuyoruz. Silikozis Haziran ayında bir kot kumlama işçisini aramızdan alırken; onlarca silikozis hastası hayatta kalabilmek için direnmeye devam ediyor.
 
Bu ay içerisinde yaşanan bir diğer ölüm, polisten kaçarken metrobüs altında ezilen seyyar su satıcısının ölümü oldu.
 
Yine Haziran'da, biri bankada, diğeri hava alanında çalışan iki güvenlik görevlisi uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.
 
Ölümler Yurdun Dört Bir Köşesinde...
 
En çok ölüm İstanbul’da yaşanmış olsa da, rapor gösteriyor ki iş cinayetleri ülkenin dört bir köşesinde...
Son 10 Araştırma Haberleri