Hamile İşçiyi İşten attılar

Gönül Soyer, 26 yaşında genç bir kadın. Yaklaşık 4 yıldır, Tekirdağ Çorlu’da bulunan Aka Tekstil fabrikasında laborant olarak çalışıyor. Bir kulağında çalışma koşullarından kaynaklı yüzde 100 işitme kaybı var. 6,5 aylık hamile.
Fabrikasında sendikayı örgütlemiş, işten atılmış, dava açarak geri dönmüş bir kadın, Soyer. Çalışma koşullarından ötürü sağlık sorunu yaşayınca fabrikada işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması için mücadele başlatmış bir işçi.
Soyer, işte bu yüzden dün hiçbir gerekçe gösterilmeksizin işten atıldı. Anlattığına göre, her gün olduğu gibi fabrikasına gitti işbaşı yapmak için, ancak güvenlik tarafından içeri bile sokulmadı. Personel müdürünü çağırdı, müdür indi aşağıya, "Merkez öyle istedi.” dedi, başka hiçbir gerekçe göstermedi. Ama Gönül Soyer'e göre, neden işten atıldığı açık: "Sendikayı örgütlediğim için yoğun baskı altındaydım zaten. Sonunda attılar. Hamile olduğumu da biliyorlardı. Hakkımı sonuna kadar arayacağım.”
İŞÇİLERİ ÖRGÜTLEDİ
Soyer, geçen yıl Öz İplik-İş Sendikası'nın fabrikada örgütlenmesi için çaba sarf eden 4 işçiden biri. Diğer işçilerle birlikte geçen yıl bu nedenle işten atıldı. Firmaya açtıkları işe iade davasını kazanınca 30 Nisan'da işlerine geri döndüler. Onların kazandığını gören diğer işçiler de Öz İplik-İş’te örgütlendi ve sendika yetki aldı.
O günden bu yana yoğun baskı altında çalıştırıldığını söylüyor Soyer: "Fabrikaya sendikayı getirdiğim için patronların hedefi oldum. Fizik laboratuvarında çalışıyordum. Benim çalıştığım makinenin değerleri değiştiriliyordu, bozuk mal çıkması sağlanıyordu. Her şeyi benden biliyorlardı.”
'BİR KULAĞIMI KAYBETTİM'
Çok gürültülü bir ortamda çalışması ve fabrikada işçi sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmaması nedeniyle sağ kulağında yüzde 100 işitme kaybı meydana gelmiş Soyer'in. Meslek hastalıkları hastanesinden ön rapor aldığını belirtiyor. SGK'ye şikâyette bulunduğunu, müfettişlerin fabrikada inceleme yaptığını anlatıyor. Ardından ilk kez kulaklık, şapka ve maske veriliyor işçilere.
'GECE ÇALIŞTIRDILAR'
Hamile olduğu hâlde üç ay gece vardiyasında tek başına çalıştırıldığını söylüyor Soyer, "Bana bir şey olsa, beni hastaneye götürecek bir araba dahi yoktu." diyor.
Ve dün... İşten atıldığını öğreniyor. Fabrikadan içeri bile sokulmadığını anlatıyor: "Noterden ihbarname çektirdim. Sendikamı aradım, oralı olmadılar. Onlardan bir beklentim yok. Ama hakkımı sonuna kadar arayacağım.”
 
Kaynak: Birgün Gazetesi

Son 10 Çalışma Hayatından Haberler