GENEL BAŞKANIMIZA GAP GAZETECİLER BİRLİĞİ'NDEN ÖDÜL VERİLDİ

Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Yakup Akkaya, 26 Nisan 2014 tarihinde Adıyaman'da GAP Gazeteciler Birliği tarafından gerçekleştirilen 11. GAP Uluslararası Oskarı Ödül Töreni'ne katıldı. Adıyaman Üniversitesi Rektörlük Salonunda yapılan ödül törenine Kosova Enerji Bakanı, KKTC, Türkmenistan, Azerbaycan devlet yetkililerinin katılımın da gerçekleştiği bu ödül töreninde çeşitli alanlarda ödüller verildi. Yakup Akkaya’ya da taşeron sorununa yönelik çalışmalarından ötürü ödül verildiği etkinlikte, ödül plaketini alan Akkaya, törende bir konuşma yaptı. 
Genel Başkan Yakup Akkaya, yaptığı konuşmasında Osmanlı’dan itibaren Türkiye’de gazetecilerin ve medyanın iktidarı eleştirebildiği, bağımsız bir tutum takındığını, hatta İlk gazetemiz olan Tercüman-ı Ahval gazetesinin sahibi olan Agâh efendinin bu nedenle hapis bile yattığını vurgulayarak, gazetecilerin her zaman yazdıklarından dolayı mağdur olduklarını, bedel ödediklerini ve ezilmiş olduğunu, belirterek, "Mart 2014 itibariyle Türkiye’de 55 tutuklu gazetecinin bulunuyor ve Kuzey Kore’den sonra en çok tutuklu gazeteci Türkiye’de.” dedi.
Genel Başkan Akkaya konuşmasının devamında, "Bir ülkede basın susarsa, her şey susar, demokrasi ortadan kalkar. Demokrasi sadece, egemenlerin istediklerini, söylediklerini yazmak değildir. Latince bir atasözü vardır. Bekçilere kim bekçilik edecek, koruyucuları kim koruyacak? Bugünün dünyasında medya, basın demokrasinin 4. Kuvvetidir ve siyasi iktidarı demokrasi adına denetler, eleştirir, demokrasiye bekçilik eder. Eğer bu basın, bu medya siyasi iktidarın bekçisi olursa işte o zaman hep birlikte korkalım. Çünkü tarih bunun örnekleriyle doludur. Hepimizin bir kez daha düşünmesi gerekir.” dedi.

GENEL BAŞKANIMIZA GAP GAZETECİLER BİRLİĞİ'NDEN ÖDÜL VERİLDİ Görselleri
Son 10 Sendikamızdan Haberler