Genel Başkanımız Türkiye Kamusen Genel Kurulunda Kamu Emekçilerine Seslendi.

Genel Başkanımız Yakup Akkaya ve Genel Sekreterimiz Savaş Nigar,Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu’nun 5. Genel Kuruluna katıldı.

12-13 Nisan 2014 tarihleri arasında Ankara Büyük Anadolu Otel’de gerçekleştirilen Türkiye Kamu-Sen Genel Kurulu’na katılan Genel Başkanımız Yakup Akkaya, Türkiye kamu çalışanlarının örgütlenme mücadelesinde önemli bir yere sahip olan bu kurulda tüm kamu emekçilerine seslenerek;önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında; hesap soramadığımız; sorduğumuz zaman her türlü şiddet gördüğümüz Ülkemizde; hakkını arayanların ve hükümeti eleştirenlerin hapishanelere tıkıldığını; yolsuzlukları meydana çıkaranların sürüldüğünü; barışçıl eylemlerin bile terör eylemi olarak nitelendiğini; eyleme katılanların da terörist olarak damgalandığını ve bunun adının ‘ileri demokrasi” olarak adlandırıldığını belirtti.

"Dünyanın hiçbir yerinde bizdeki kadar farklı statülerde kamu çalışanı yok. Memur, Sözleşmeli personel, 4-C’liler, vekil öğretmenler, ücretli personel, geçici personeller, özel kadrolular, son olarak özel sektörden transfer edilen yöneticiler vb. Kamu çalışanlarının sadece %67,2’si sendikalı.”diyen Akkaya; "son olarak 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikalar ve Toplu Sözleşme Kanununun görüşmelerini örnek verdi. Grev hakkının olmadığı,Ucube bir toplu sözleşme yasası ile Toplu görüşme bile eski yasadan geri götürülmüş. Yüksek Hakem heyeti yine siyasi iktidarın hâkimiyetine bırakılmıştır. Sonrada çıkıp televizyonlarda "kamu çalışanlarına toplu sözleşme hakkı verdik” diyorlar. Yavuz hırsız ev sahibini bastırır, ama bunlar hepsini bastırır. "Sendikal hareket artık takkeyi önüne koymak zorundadır”diyen Akkaya; Çalışanların, emekçilerin ancak birlik olması ile örgütlenmesi ile bu devranın değişeceğini vurguladı.

 

 

 

 

 

Son 10 Sendikamızdan Haberler