Gazetecilerin İşten Çıkarılmalarını Kınıyoruz

Basın-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu son bir aydır bazı medya kuruluşlarında devam eden işten çıkarmalarla ilgili bir açıklama yaparak şu görüşleri dile getirmiştir:

"Ülkemizde gazetecilik mesleğini yapabilmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Medya mensuplarına yönelik iktidarın baskısı ve tutuklamalar; basın özgürlüğün ortadan kalkmasına, buna bağlı olarak da gazetecilerin mesleklerini yapamaz konuma gelmelerine neden oluyor. Baskı ve sindirme ile oto sansür uygulamaya zorlanan gazeteciler, aynı zamanda oldukça zor koşullarda çalışmak durumunda kalıyor.

Ülkemizde ne yazık ki gazetecilerimiz, düşük ücretlerle, fazla mesai haklarından yoksun bir şekilde, işten çıkarılma baskısı altında çalışıyor. Her yıl Ocak ayında gazete ve televizyonlarda işten çıkarmalar yaşanıyor. Gazetecilerin özverili emekleri göz ardı edilerek, oranlara bağlanan işten çıkarmalar acımasız bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Önceki yıllarda olduğu gibi 2013 yılı Ocak ayında da gazete ve televizyonlarda toplu işten çıkarmalar yaşandı. Sabah, Milliyet, Vatan, Radikal ve Cumhuriyet gazetelerinde; NTV ve CNBC-E televizyonlarında çalışan onlarca gazetecinin işine son verildi. Bu işten çıkarmaları Basın-İş Sendikası olarak kınıyoruz.

Medya patronları ve yöneticileri tarafından uygulanan bu toplu işten çıkarmaların arkasında yatan amaca bakıldığında, gazetecilik mesleğine yapılan saldırının boyutu netleşiyor. Bilindiği gibi ülkemizde uygulanan istihdam politikaları çerçevesinde kemikleşmiş bir işsiz kitlesi; işçiler sendika, daha yüksek ücret gibi taleplerle patronların karşısına çıkmasını engellemek adına hazır tutuluyor. Bu uygulamanın bir benzeri de medya sektöründe görülüyor. Gazeteciler işsizlik korkusu ile gerek çalışma koşulları gerekse de basın özgürlüğü açısından sindirilmeye çalışıyor.

Gazetecilerin bu toplu işten çıkarmalar karşında, yapılması gereken örgütlenmektir. Medya patronların karşısına birlik ve dayanışma gücüyle çıkıldığında ancak acımasız bir şekilde gerçekleştirilen bu işten çıkarmalar son bulur, insan onuruna yakışır çalışma ve yaşam koşulları elde edilebilir.”

Basın-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu Adına

Yakup AKKAYA / Genel Başkan

Son 10 Basın Açıklamaları