Ege Mermer'de İşten Atılan İşçi Sayısı 48'e Çıktı

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde bulunan Ege Doğaltaş ve Mermer Sanayi Şirketi'nde 48 işçi sendikalı oldu. Genel Maden İşçileri Sendikası'na (GMİS) üye olan işçilerden 35'i geçtiğimiz hafta 13 işçide bu hafta içinde işten çıkarıldı. Önceki gün Kemalpaşa'da çalıştıkları yerde açıklama yapan ve direneceğini belirten işçiler dün de İzmir Fuar'ı 9 Eylül kapısının önünde toplandı. 'İşçiyiz, Haklıyız Kazanacağız', 'Direne Direne Kazanacağız' sloganları atan işçilere eşleri ve çocukları da destek verdi. Tek Gıda-İş Sendikası 7 No'lu Şube Başkanı İbrahim Bircan, TGS İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner, Deri-iş İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz'ün de katıldığı eylemde GMİS Genel Başkan Yardımcısı Satılmış Uludağ, işçilerin sendika üyesi oldukları için işten atıldıklarını belirtti.
 
Cumhuriyeti, işçimizle kazandık
Uludağ, "Arkadaşlarımız hukuki bir gerekçe gösterilmeden, kıdem tazminatları verilerek işten çıkarıldı. Burada 8-9 yıldır asgari ücretle çalışan arkadaşlarımız var. Hiç kimse bu arkadaşlarımızın işlerini yapmadıklarını, işverene zarar verdiklerini söyleyemez. Yaklaşık 10 yıldır köle gibi çalışan arkadaşlarımız emek sömürüsüne karşı çıktıkları ve alın terinin karşılığını almak istedikleri için işten atıldılar" diye konuştu.
Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Kurtuluş savaşıyla emperyalistleri ülkemizden attığını belirten Uludağ, "Biz Cumhuriyeti Atamızla, emekçimizle, işçimizle kazandık. Ülkemizi öyle kurduk. Ege Doğaltaş ve Mermer Sanayi Şirketi işverenine sesleniyoruz, gerçekleri bil. İşçinin hakkını, emeğini bil. Demokrasinin kalesi olan İzmir'de emek sömürüsüne sessiz kalmayacağız" dedi. Babalarına destek olmak için basın açıklamasına katılan 12 yaşındaki Yağmur Doğan ve 11 yaşındaki Cansu Kaya Aydınlık'a konuşarak babalarının yanında olduklarını dile getirdi.
 
Bütün babaların işten çıkarılmasına üzüldüm
Yağmur Doğan, babasının işten çıkarılmasına üzüldüğünü söyleyerek, "Sadece kendi babama değil, bütün babalara üzüldüm. Onlar bizler için çalışıyorlar. Babam da hakkını savunmak için sendikalı oldu ve işten atıldı. Ben sonuna kadar babamın yanındayım, onunla mücadele edeceğim" şeklinde konuştu.
Cansu Kaya ise "Babam çok ağır şartlarda çalışıyor" diyerek, "Babam çok çalışıyor ve yoruluyor. Az para alıyor. Şimdi de onu işten çıkardılar. Ben babamın daha az çalışmasını ve yorumlamasını istiyorum. Bugünde buraya babamın yanında olmak için geldim" dedi.
 
Kaynak: Aydınlık Gazetesi 27.03.2014
Son 10 Sendikal Hareketten Haberler