Darphane Grevi 40. Gününde

8 Temmuz 2013 tarihinde başlayan Grevimizde bugün 40. Gün… Greve katılan arkadaşlarımız (katılım % 90) büyük bir olgunlukla haklı mücadelelerine devam ediyorlar.

 

Değerli Basın Mensupları,

40 günlük bu grev sürecinde Darphane Genel Müdürlüğü’nün kamuoyunu yanıltıcı beyanlarına ve grev kırıcılığı yapma teşebbüslerine şahit olduk. Darphane Genel Müdürü Darphane işçilerinin aldığı maaşların en düşüğünün 2 bin TL net, en yükseğinin 3 bin TL net olduğunu ifade etmektedir.

 

Darphane işçisinin aldığı ortalama net ücret 1562 TL’dir. Darphane Genel Müdürünü işçinin aldığı ana ücreti açıklamaya davet ediyorum. Size bordroları da burada takdim ediyorum. Sayın Genel Müdür söylediği ücretlere gece vardiya zammı ve fazla mesaiyi dahil etmediğini söylemiş.

 

Vardiya çalışması ve fazla mesai her zaman yapılan çalışmalar değildir. Adı üzerinde fazla mesai günlük ve haftalık çalışma süresinin üstünde yapılan çalışmalardır. Elbette ücrete ilave olacaktır.

Ayrıca, işçi sağlığı ile ilgili yapılan denetimlerde ölçümlerin normal olduğunu açıklayan Darphane Genel Müdürü 2012 yılında 50’den fazla arkadaşımızın neden meslek hastalıkları hastanesinde yatarak tedavi olduğunu açıklamalıdır. Ayrıca Sayın Genel Müdür 6,5 aylık bebeğini düşüren çalışanın, x-ray cihazından zorla geçirilme nedenini de kamuoyu ile paylaşmalıdır.

 

Sayın Basın Mensupları,

Darphane Genel Müdürlüğü grev kırıcı teşebbüslerde bulunmaya devam etmektedir. Bozuk paraların nakli için dışarıdan işçi getirilmesi kanunen yasaktır. 6356 sayılı Kanunun ilgili maddeleri açıkça bunu belirtmektedir. Sendikamız grev kırıcı bu işlemleri tespit etmiş, suç duyurusunda bulunmuştur. Ayrıca tazminat davası açılması için Avukatımız gerekli çalışmaları yapmaktadır.

 

 

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden kuyumcular ve oda başkanları Sendikamızı arayarak grevin bitirilmesini istemekte ve mağdur olduklarını ifade etmektedirler.

Sendika olarak kimsenin mağdur olmasını istemeyiz. Bu süreç bizden kaynaklanmamaktadır. Bilinmelidir ki taleplerimiz karşılanamayacak talepler değildir. Taleplerimizin işverene yıllık maliyeti 2,5 milyon TL’dir. Darphane 40 günlük grev sürecinde yaklaşık 15 milyondan fazla gelir kaybetmiştir. Genel Müdür esas buna cevap vermelidir. Biz grevin bir an önce bitmesini arzuluyoruz ve bunun için çaba gösteriyoruz, çaba göstermeye de devam edeceğiz.

 

 

 

 

Son 10 Basın Açıklamaları