4 Kişilik Ailenin Açlık Sınırı Bin 130 lira

Türk-İş, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptırdığı "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının 2014 Şubat ayı sonuçlarını açıkladı.
Araştırmanın sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 130 lira 37 kuruş, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 681 lira 99 kuruş oldu.
Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,84 oranında arttı. Gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 12,24 oranında gerçekleşti.
Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 9,52 olarak hesaplandı.
Araştırmaya göre süt, yoğurt, peynir grubunda bu ay önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmedi. Ancak sütün litresinin 1,95 lira ile 2,90 lira arasında değişen bir bant içinde fiyatlandırıldığı gözlemlendi. Peynir fiyatında fiyat aralığı ise 10,75 lira ile 14,75 lira arasında oldu.
Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat gibi ürünlerin bulunduğu grupta kıyma etin fiyatında uygulanan indirim dikkat çekti, kuşbaşı etin fiyatı aynı kaldı, tavuk fiyatı ise yükseldi. Balık fiyatında düşük de olsa artış, bu ay devam etti, yumurtanın tanesi 2 kuruş ucuzladı.
Yaş sebze-meyve fiyatları, mutfak harcamasını geçen aya göre nispeten rahatlattı. Geçen ay ortalama kilogram fiyatı 3 lira 56 kuruş olarak hesaplanan sebze bu ay 3 lira 8 kuruş geriledi. Meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay artışla 2 lira 50 kuruş olarak hesaplandı. Sebze-meyve ortalaması olarak geçen ay 3 lira 20 kuruş hesaplanan kilogram fiyatı bu ay 2 lira 89 kuruş oldu.
 
Kaynak: www.cnnturk.com 27.02.2014
Son 10 Emeğin Gündemi