30 Ağustos Zafer Bayramınız Kutlu Olsun

91 yıl önce 26 Ağustos günü başlayan Büyük Taarruz, Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında 30 Ağustos 1922’de büyük bir zaferle sonuçlanmıştır. Türk Milletinin Kurtuluş Savaşını başarı ile tamamlayıp, bağımsızlığını yeniden kazanması açısından bu büyük zafer milletimiz için çok kıymetlidir. 30 Ağustos Zaferi, Cumhuriyetin kurulması yolunda ilk adım olmuştur. Bağımsızlığını yeniden kazanan Türk Milletinin bu zaferden sonra hür ve demokratik bir ortamda yaşayabilmesi açısından sosyal, kültürel ve ekonomik olarak da güçlü bir konuma getirilmesi gerekiyordu. Bunun içinde çok geçmeden 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet ilan edildi.

Cumhuriyetle birlikte halkın refahının yükseltilmesi, eğitim ve sağlık haklarına daha rahat ulaşabilmesi için pek çok reform yapıldı. Ülkemiz üreten, ürettikleri ile kendi kendine yetebilen, dış bağımlılığın olmadığı bir ülke konumuna getirilmeye çalışıldı. Bu konuda da çok önemli ilerlemeler sağlandı. Cumhuriyetin en önemli amacı eşitliği, özgürlüğü ve demokrasiyi kalıcı hale getirmekti. Bunun için Cumhuriyet hukuk temelleri üzerine oturtuldu. Ancak bugün gelinen aşamada Cumhuriyet değerleri ve Cumhuriyetin ilan edilmesinde ilk adım olan 30 Ağustos Zaferi unutturulmaya ve hatta yok edilmeye çalışılıyor. Hiç kimse özgürken özgürlük talep etmez, hiçbir toplum demokrasi içinde yaşarken, demokratik bir ülke için sokaklara dökülmez. Eğer bir ülkede demokrasi ve özgürlük talebi var ise o ülkede Cumhuriyet değerlerinin kaybedildiği açıkça söylenebilir.

 

Ülke olarak ne yazık ki böyle bir aşamaya geldik. Bayramlarımızı kutlayamaz olduk. Halkın, çalışanların gelişimini ve refahını hedefleyen Cumhuriyet yönetimi yerine, halkı dışlayan, günden güne daha kötü yaşam koşullarına mahkum eden bir düzen içine mahkum edildik.

Ülke olarak yeni bir kurtuluş ve zafer arıyoruz. Biz emekçiler ve sendikalar olarak daha özgür ve demokratik bir Türkiye istiyoruz. Ancak bu şekilde haklarımıza yapılan saldırıların son bulacağını, daha iyi yaşam koşullarına sahip olabileceğimizi biliyoruz. Bizler "Yurtta Barış, Dünyada Barış” diyen Atamızın evlatlarıyız ve savaşların olmadığı huzurlu bir dünya istiyoruz. Son dönemde ülkemiz savaşa sokulmak isteniyor. Savaşlarda halklar hep kaybeder. Bu nedenle emekçiler olarak tüm savaşların karşısında durmalı ve barışa sahip çıkmalıyız.

 

Bu duygu ve düşüncelerle 30 Ağustos Zafer Bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyor, bize bu zaferi kazandıran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını şükran ve rahmetle anıyoruz.

 

 

 

Basın-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu Adına

Yakup AKKAYA Genel Başkan

 

Son 10 Basın Açıklamaları