20. OLAĞAN GENEL KURULUMUZ GERÇEKLEŞTİRİLDİ…


Basın-İş Sendikası 20. Olağan Genel Kurulu, 21-22 Eylül 2019 tarihlerinde Anadolu Hotels Downtown Ankara Balo Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sendikamız Genel Sekreteri Ahmet Özbakır’ın açılışını gerçekleştirdiği kongrede; Genel Başkanımız Savaş Nigar kongrenin ana teması olan "Sosyal Devlet, Sosyal Adalet, Demokrasi ve Eşitlik için...” sloganını açıklayarak sözlerine başladı.
 
Nigar: "Anayasamızda tarif edilen haklarımızı kullanamadığımız bir düzende yaşıyoruz. Tüm dünyada bu yönde sosyal devlet anlayışı yıkılıyor.  Toplumun en güçlü, en donanımlı demokratik kitle örgütleri olarak biz sendikaların karşısındaki sorun, ayağımıza dolanan lokal veya dönemlik sorunlar değildir. 
Tüm sorunlarımızın kaynağındaki en temel sorunumuz Ülkenin Anayasal Sosyal Hukuk Devleti karakterini yeniden inşaa etme sorunu, yani içinde yaşadığımız ekonomik, sosyal ve siyasi düzen sorunudur. Anayasamıza, Sosyal Hukuk Devletimize sahip çıkma sorunudur. Diğer tüm sorunlarımız bundan kaynaklanıyor.” dedi.

Konuşmasının devamında geride bırakılan süreci özetleyen Nigar: "Emekçiler olarak bu dört yıldan payımıza, yine kriz, yine borç, yine yoksullaşma düştü.” diyerek emekçilerin karşı karşıya kaldığı hak kayıplarını sıraladı. 

Genel Başkan Savaş Nigar, zor süreçlerin ancak birlik, mücadele ve kararlılıkla atlatılabileceğini vurgulayarak sözlerini noktaladı.

20. Olağan Genel Kurulumuzda; Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Murat Emir, Ankara ve Kocaeli Eski Milletvekili İzzet Çetin, Mersin Eski Milletvekili Ethem Cankurtaran, Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Süleyman Akyüz, Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş ve Genel Başkan Yardımcısı Serdar Başyiğit, Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil ve Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Güvelik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı, Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Baki Yüksel, Ağaç-İş Sendikası Genel Başkanı Mürsel Taşçı ve Genel Mali Sekreteri Hasan Doğan, Deriteks Sendikası Genel Teşkilat Sekreteri Ayhan Yanılmaz, Sağlık-İş Sendikası Genel Sekreteri Doğan Alıç, Yol-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Yusuf Doğan, T. Çimse-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri İbrahim Yağşi, Tümtis Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Muharrem Yıldırım, Ankara Şube Başkanı Haydar Arslan ve Ankara Şube Mali Sekreteri Mehmet Çatan, Sendikamız Eski Genel Başkanı Ali Ekber Güvenç, Eski Genel Mali Sekreteri İlhami Çelik, Ankara Şube Eski Örgütlenme Sekreteri Bektaş Özdemiroğlu, Eski Mali Sekreteri Mehmet Ali Zara, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Demirsoy, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Profesörü Oğuz Hasdemir, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkan Yardımcısı Osman Nejat Güneri, Eğitimci Rıfat Çelebi, Hukuk Müşavirleri Av. Arda Şaylan ve Av. Ufuk Çelik, Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkan Danışmanları Mehmet Babadağ ve Nail Candemir bizleri yalnız bırakmadı.
 
Genel Kurulun Divan Başkanlığını Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, Divan Başkan Yardımcılıklarını Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Hakan Toy ile Tez-Koop-İş Sendikası Genel Sekreteri Hakan Bozkurt, Divan Yazmanlıklarını ise Delegelerimizden Resul Haşim Gökeş ve Özgür Taşkıran üstlendi.

Divan Başkanı Ramazan Ağar ile konuklarımızdan Murat Emir ve İzzet Çetin de dayanışma duygularını katılımcılarla paylaştı. 

Genel Kurul sonucunda Genel Başkanlığa Savaş Nigar, Genel Sekreterliğe Ahmet Özbakır, Genel Mali Sekreterliğe Yusuf Sadettin Yörükler yeniden seçilirken; Denetleme Kurulu Üyeliklerine Mustafa Purkuloğlu, Sadık Soner Oğuz ve Volkan Temel; Disiplin Kurulu Üyeliklerine ise Alpaslan Akgül, Faruk Kurt ve Osman Fidan seçildiler.

20. Olağan Genel Kurulumuzun, Basın-İş Sendikası başta olmak üzere tüm emekçilere hayırlı olmasını temenni ediyor; yeni dönem yönetim, denetleme ve disiplin kurulu üyelerine görevlerinde başarılar diliyoruz.

"Sosyal Devlet, Sosyal Adalet, Demokrasi ve Eşitlik için…”
 
 20. OLAĞAN GENEL KURULUMUZ GERÇEKLEŞTİRİLDİ… Görselleri
Son 10 Sendikamızdan Haberler