15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNİ LANETLİYORUZ!


Hafızalara, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerini hedef alarak ulusal egemenliğe bombalar yağdırılan ve insan hakları hiçe sayılarak vatandaşların sokak ortasında öldürüldüğü bir gün olarak kazınan 15 Temmuz 2016 tarihini unutmuyoruz.

Çünkü 15 Temmuz’da yaşanan bu darbe girişimi ile Cumhuriyetimizin; insan haklarına saygılı, laik ve demokratik bir hukuk devleti olma özelliği ortadan kaldırılmak istenmiştir.

Unutulmamalıdır ki demokrasiye karşı olan bu tür girişimler ancak ve ancak yıkılmak istenen temel ilkelere daha sıkı bir şekilde bağlanarak ortadan kaldırılır. Ve bu girişimler ile yaratılmak istenen karanlık süreç, insan hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığı demokratik bir yönetim anlayışı ile son bulur.

İşte bu bilinçle; bizlere yol gösteren duyguların, 1 sene öncesinde olduğu gibi yine birlik, beraberlik ve dayanışma olması gerektiğini düşünüyoruz.

Basın-İş Sendikası olarak; bu düşünceler ışığında 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişimi gibi insan hakları ve demokrasiye karşı işlenmiş her türlü suçun, baskının ve şiddetin karşısında duracağımızın altını bir kez daha çiziyor; bu girişimin engellenmesi için can veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor ve gazilerimize şükranlarımızı sunarak bugünü bir kez daha lanetliyoruz!BASIN-İŞ SENDİKASI
MERKEZ YÖNETİM KURULU

Son 10 Basın Açıklamaları