10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ “KUTLU” OLSUN!

 
Bize kutlamaları unutturan yasaklar ve kısıtlamalar, her günü biraz daha yaşanmaz hale getiriyor basın emekçileri için…
 
10 Ocak 1961’de çıkarılan 212 Sayılı Basın Yasası 54 yıldır budanarak kuşa çevrilmiştir.
 
Basında sendikalaşma hakkı kullanılamaz hale getirilmiş; iş güvencesi ortadan kaldırılmış; taşeronlaşma yaygınlaştırılmıştır.
 
2014 yılında 559 gazeteci işten çıkarılmış, 217 gazeteci darp edilmiştir. İstifa etmek zorunda kalan gazeteci sayısı ise 83 olmuştur.
 
Basın özgürlüğü sıralamasında 197 ülke arasında 137.sırada olan, düşünce ve ifade özgürlüklerinin kısıtlandığı, temel hak ve özgürlüklerin kuşatıldığı bir ülke haline getirilmiştir Türkiye.
 
Dünyada son 5 yıldır hapisteki gazeteciler sayısı itibariyle Türkiye; Çin, İran, Kuzey Kore, Sudan, Bangladeş’in önünde birinci ülkedir.
 
Bugün sokaklarda çalışan muhabir, kameraman ve foto muhabirleri her türlü şiddet tehdidi altındadır.
 
Ne yazık ki bugün, Ocak ayı bizlere katledilen yazarlar, çizerler ve gazetecileri hatırlatmaktadır. Her biri, basın ve ifade özgürlüğü hiçe sayılarak sırf düşündükleri ve düşündürdükleri için dün Türkiye’de bugün Paris’te katledilen basın emekçilerini….  
 
Basın-İş Sendikası olarak, başta düşünce ve ifade özgürlükleri hiçe sayılarak öldürülen basın ve demokrasi şehitlerimiz olmak üzere tüm basın emekçilerinin gününü kutluyor, kendimizi özgürce ifade edebileceğimiz yarınlar diliyoruz.
 
 
BASIN-İŞ SENDİKASI
MERKEZ YÖNETİM KURULU

Son 10 Basın Açıklamaları